Mariçiq: Askush nuk shkel ligjin edhe pse regjistrimi i popullsisë duhet të mbahej sot

Maqedonia

Mariçiq: Askush nuk shkel ligjin edhe pse regjistrimi i popullsisë duhet të mbahej sot

Më: 1 prill 2021 Në ora: 11:49
Bojan Mariçiq

Ministri i Drejtësisë, Bojan Mariçiq pret që sot Kuvendi ta fillojë seancën për shtyrjen e regjistrimit, i cili, siç thotë ai, ende nuk ka filluar.

Sipas ministrit Mariçiq, edhe pse sot duhej të nisej regjistrimi i popullsisë, askush nuk e shkeli ligjin.

“Askush nuk e shkel ligjin. Sipas standardeve e Eurostat, regjistrimi duhet të zgjasë rreth 15 ditë. E rëndësishme është se kur përfundon. Mund të fillojë edhe me disa ditë më vonë”, tha Mariçiq.

Ai tha se regjistrimi sipas propozim-ligjit të parashtruar nga Qeveria, regjistrimi do të shtyhet për në muajin shtator.

“Sot duhet të mbahet seancë dhe ky vendim është i kryetarit të Kuvend”, tha Mariçiq duke potencuar se procedura është e shkrutuar me flamur evropian dhe se debati do të zgjasë maksimum dy ditë.

Mariçiq tha se pjesa më e madhe e deputetëve mbështesin shtyrjen e regjistrimin përveç deputetëve të Aleancës për Shqiptarët dhe Alternativa.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat