Tetë ditë paraburgim për pesë pjesëmarrësit në protestën e djeshme në Tetovë

Maqedonia

Tetë ditë paraburgim për pesë pjesëmarrësit në protestën e djeshme në Tetovë

Më: 19 shtator 2021 Në ora: 00:02
Foto ilustrim

Për pesë pjesëmarrës në protestën e djeshme në Tetovë, në të cilën autoritetet e qytetit u kërkuan përgjegjësinë për zjarrin në spitalin modular, në të cilin vdiqën 14 persona, u caktua paraburgim tetë ditor.

“Prokuroria Themelore Publike e Tetovës, pas një kallëzimi të bërë nga SPB Tetovë, filloi procedimin kundër 5 personave për të cilët ekziston dyshimi se gjatë protestave në Tetovë, të mbajtura më 17 shtator 2021, kanë kryer krimin – Pjesëmarrja në një turmë që tentonin të parandalonin një person që kryen një veprim zyrtar sipas nenit 384 paragrafi 2 të Kodit Penal ”, thuhet në deklaratën e Prokurorisë Publike.

Prokurorët shtojnë se katër nga pesë personat janë duke u ndjekur penalisht për krimin – Sulmi ndaj një personi zyrtar.

Zyra e Prokurorit Publik thekson se ata i kanë kërkuar gjykatës që të caktojë paraburgim për shkak të një dyshimi të bazuar se të dyshuarit do të fshihen ose do të ikin, si dhe se ekziston mundësia për të përsëritur krimin.

Gjyqtari i procedurës paraprake në Gjykatën Themelore në Tetovë pranoi propozimin e prokurorisë dhe me vendim të dyshuarit u mbajtën në paraburgim nga 8 ditë secili,” thuhet në deklaratë.

Deri më tani, pesë persona janë privuar nga liria për shkak të trazirave në protestat e djeshme në Tetovë, në të cilat katër policë u plagosën lehtë.

Policia arrestoi dy persona të tjerë nga Tetova për shkak të pjesëmarrjes në protestat e djeshme për të cilat u kërkua përgjegjësia për tragjedinë me flakët në spitalin modular covid, dhe një pjesë e protestuesve u përleshën me policët, transmeton 360 shkallë.

Deri më tani, pesë persona janë privuar nga liria, kundër të cilëve policia po përgatit raportin e duhur në koordinim me prokurorin publik, konfirmoi SPB Tetovë për “360 shkallë”.

Personat u ndaluan në stacionin policor në Tetovë. Tre janë nga Tetova, një person është nga Kërçova dhe një nga fshati Veshalla. Për një kohë të shkurtër, një parashtresë do të përgatitet në koordinim me prokurorin publik nga Tetova”, informojnë nga policia e Tetovës.

Katër policë u plagosën lehtë në protestat e djeshme. Përplasjet me policinë shpërthyen pasi disa protestues u përpoqën të arrijnë në selinë e BDI -së, dhe më parë hodhën vezë në ndërtesën e komunës.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat