Zaev: Sinjalet e mirëkuptimit për çështjen e identitetit po vijnë nga Bullgaria

Maqedonia

Zaev: Sinjalet e mirëkuptimit për çështjen e identitetit po vijnë nga Bullgaria

Më: 28 shtator 2021 Në ora: 17:03
Zoran Zaev

Memorandumi i mbështetjes do të nënshkruhet sot, pra kësti i parë prej 2.6 milion euro i destinuar për Maqedoninë e Veriut nga gjithsej 15 milion euro si mbështetje buxhetore për arsimin dhe punësimin e të rinjve, informoi kryeministri Zoran Zaev në një konferencë për shtyp me Presidenten e Komisionit Evropian, Ursula von der Leyen.

Ai përsëriti se vetoja bullgare në negociatat tona me BE-në pati një ndikim negativ në të gjithë rajonin.

“Përparimi ynë drejt BE-së duhet të varet kryesisht nga reformat tona. Sidoqoftë, ne do të intensifikojmë negociatat me Bullgarinë dhe deri tani kemi treguar interes të pamohueshëm për këtë.

Sinjalet e mirëkuptimit mbi çështjet e identitetit po vijnë nga Bullgaria”, tha kryeministri në një fjalim në një konferencë të përbashkët shtypi.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat