Stoilkovski: Maqedonia i plotësoi kushtet për anëtarësim në NATO në vitin 2008 - Bota Sot
Stoilkovski: Maqedonia i plotësoi kushtet për anëtarësim në NATO në vitin 2008

Maqedonia

Stoilkovski: Maqedonia i plotësoi kushtet për anëtarësim në NATO në vitin 2008

Më: 12 korrik 2018 Në ora: 17:28
Naum Stoilkovski

Naum Stoilkovski nga OBRM PDUKM-ja tha se Zoran Zaevi e gënjen opinionin. Republika e Maqedonisë nuk fitoi asgjë më shumë se atë që e kishte fituar në vitin 2008. Kushtet për anëtarësim në NATO, Republika e Maqedonisë i ka plotësuar në vitin 2008, kur OBRM-PDUKM-ja ishte në qeveri. Për shkak Zaevit, tash kemi një kusht tjetër që nuk është zgjidhja e çështjes së emrit, por dorëheqja nga emri Republika e Maqedonisë dhe fshierja nga historia maqedonase, tradita dhe kultura.

Sipas tij, Zaevi dhe qeveria nuk kanë treguar asnjë sukses në asnjërën çështje që janë koncetruar për një vit e gjysmë.

“Ajo çka Zoran Zaevi duhet të bëj është që të kërkojë falje qytetarëve për shkak se vazhdimisht i gënjente se e anëtarësoi Republikën e Maqedonisë në strukturat euroatlantike me referencën e tanishme. Zaev thoshte se do t’i ngroh zemrat e grekëve dhe do ta anëtarësojë Republikën e Maqedonisë në NATO pa ndryshime kushtetuese. Ajo çka është realitet është se Zaevi jo vetëm që i ngrohi zemrat e grekëve, por ai i pranoi të gjitha kushtet e tyre, dhe nuk arrti të fitojë datë për fillim të bisedimeve me BE-në, as hyrje në NATO. Në fakt, rezultati që erdhi nga NATO-ja është më i keq se ai i para 10 viteve. Përfundimi i 2008 ishte se ftesa për anëtarësim anulohet deri sa Maqedonia do të gjejë zgjidhje të pranueshme për çështjen e emrit. Përfundimi i këtij viti thotë: Atëherë kur, siç vlerësojnë nga NATO-ja, marrëveshja historike për çështjen e emrit do të finalizohet dhe do të zbatohet, NATO do ta ketë mundësinë të ftojë IRJM-në të bëhet anëtare e 30-të e NATO-s”, tha Stoilkovski.

Ai tha se integrimet e Maqedonisë e kanë të njëjtin fat si ekonomia, shëndetësia, arsimi, bujqësia.

“Pjesëtarë kryesorë nga Qeveria thonin “E dimë si”, ne e vërtetojmë se ata nuk dinë asgjë! Integrimet e Maqedonisë e përjetuan fatin e ekonomisë së Maqedonisë, bujqësisë, shëndetësisë, arsimit, kulturës, sigurisë, luftës ndaj korrupsionit, lufta për investime të reja dhe vende të reja të punës. E ardhmja e Maqedonisë me këtë qeveri përjeton vetëm humbje. Për këtë shkak i bëjmë thirrje të gjithë qytetarëve të dielën të na bashkëngjiten në marshin protestues në Kavadarc. Maqedonia do të fitojë”, tha Stoilkovski.

Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test
Tjera