Hahn viziton të martën Maqedoninë - Bota Sot
Hahn viziton të martën Maqedoninë

Maqedonia

Hahn viziton të martën Maqedoninë

Më: 16 korrik 2018 Në ora: 18:38
Komisionari për Zgjerim i Bashkimit Evropian, Johannes Hahn

Komisionari për Zgjerim i Bashkimit Evropian, Johannes Hahn, do të qëndrojë të martën në Maqedoni, bëri të ditur Qeveria në Shkup.

Hahn do të marrë pjesë në mbledhjen e Qeverisë së Maqedonisë, ku do të diskutohet vetëm një pikë: Informacionet mbi konceptin dhe strukturën e negociatave për anëtarësimin e Maqedonisë në BE.

Muajin e kaluar, vendet anëtare të Bashkimit Evropian dhanë leje të kushtëzuar për Maqedoninë dhe Shqipërinë, për të hapur negociatat e anëtarësimit.

Ato u pajtuan që dy vendet, në qershor të vitit 2019, të nisin procesin drejt hapjes së negociatave, por me kusht që ato të dëshmojnë përparim në reforma, përpara se të nisin negociatat e vërteta në fund të vitit 2019.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test
Tjera