Violeta Kotevska zgjidhet për kryetare e Odës së punonjësve shëndetësorë - Bota Sot
Violeta Kotevska zgjidhet për kryetare e Odës së punonjësve shëndetësorë

Maqedonia

Violeta Kotevska zgjidhet për kryetare e Odës së punonjësve shëndetësorë

Më: 11 gusht 2018 Në ora: 15:20
Violeta Kotevska

Violeta Kotevska është zgjidhur për kryetare të Odës së punonjësve shëndetësorë të Republikës së Maqedonisë në Kuvendin e sotëm të rregullt vjetor të Odës.

“Presim nga Ministria e Shëndetësisë të na i japë ingerencat publike, siç është shembulli me vendet në rajon dhe në Evropë, ku odat e tilla kanë ingerenca publike për udhëheqjen e regjistrit të punonjësve shëndetësorë dhe për dhënien e licencave për kryerjen e veprimit”, deklaroi Kotevska për MIA-n para përfundimit të Kuvendit të Odës.

Theksoi se do ta inkurajojnë zhvillimin e profesionit, miratimit të rëndësisë përmes edukimit të obligueshëm, që të mund anëtarët e Odës t’i zbatojnë shërbimet dhe detyrat sipas standardeve më të mira.

“Oda do të ketë aktivitete për përmirësimin e statusit të të gjithë punonjësve shëndetësorë në kuadër të institucioneve ku punojnë në sistemin e mbrojtjes shëndetësore. Kështu do të angazhohemi për njohjen dhe perceptimin më të mirë të profesioneve të punonjësve shëndetësorë”, shtoi Kotevska. 

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...