Soolking i tronditur pas tragjedisë në koncert, sqaron si qëndron e vërteta - Bota Sot
Soolking i tronditur pas tragjedisë në koncert, sqaron si qëndron e vërteta

Mediale Vip

Soolking i tronditur pas tragjedisë në koncert, sqaron si qëndron e vërteta

Më: 23 gusht 2019 Në ora: 20:26
Soolking

Të paktën pesë persona kanë mbetur të vdekur në një koncert në Algjeri.

Reperi i njohur Soolking, mbrëmë ka mbajtur koncert në kryqytetin algjerian.

Meqë ka famë të madhe, reperin ishin mbledhur ta shohin numër i madh i publikut, e bashkë me të edhe disa artistë.

Në mesin e tyre ishte edhe këngëtarja Dhurata Dora, me të cilën kënduan hitin “Zemër”, i cili ka thyer disa rekorde.

Por, në koncert ndodhi një tragjedi, ku mbetën të vdekur pesë persona dhe shumë të tjerë të lënduar.

Autoritetet ende nuk i kanë bërë të ditura shkaqet, por sipas medieve të huaja, dyshohet se shkak ishte numri i madh i publikut që rezultoi në shtypje të viktimave.

Pas gjithë kësaj, ka reaguar Soolking, i cili përmes një positmi ka shprehur dhimbjen për rastin.

Ai tha se ndjehet i tronditur nga kjo që ndodhi, por sqaroi se ai dhe këngëtarët e tjerë që kënduan në atë skenë nuk kanë qenë në dijeni për atë që ndodhi, për këtë shkak edhe e kanë vazhduar koncertin.

Madje, bëri të ditur se e gjithë ngjarja ka ndodhur jashtë stadiumit ku po mbahej koncerti, ku ishin përleshur një grup qytetarësh.

 

 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

J’ai appris avec effroi le décès de 5 innocents à la suite d’une bousculade qui s’est produite peu avant 20:00 à l’extérieur du stade hier soir. A cela s’ajoute un nombre important de blessés. C’est une tristesse incommensurable qui nous a tous envahi à l’annonce de cette tragédie. Nous sommes tous dévastés et sous le choc mais nous savons que ce n’est rien devant la douleur que peuvent ressentir les familles et les proches des victimes. Ni moi ni les artistes m’accompagnant sur scène n’ont eu connaissance de ce drame et ses douloureuses conséquences avant et pendant le concert ce qui explique le fait que nous ayons continué notre prestation. Aucun de nous n’aurait mis un pied sur scène ayant cette funeste nouvelle. Nous partageons la peine des familles des victimes et prions dieu le miséricordieux pour qu’il les accueille dans son vaste paradis. Nous savons qu’aucun mot ne pourra soulager la douleur des familles et nous sommes de tout cœur avec eux ان لله وان اليه راجعون A dieu nous appartenons et à lui nous retournons 🙏😢. لقد تلقيت الخبر بصدمة عن وفاة 5 أشخاص أبرياء نتيجة التدافع الذي حدث قبل الساعة 8 مساءً خارج الملعب الليلة الماضية ،يضاف إلى ذلك عدد كبير من الجرحى قد غزانا حزن لا حصر له ، لنا جميعا عند الإعلان عن هذه المأساة. كلنا مصدومون من الحدث و متألمون ، لكننا نعرف أنه لا شيء أمام الألم الذي يمكن أن تشعر به أسر وأقارب الضحايا. لم أكن أنا ولا الفنانين الذين رافقونني على المسرح على دراية بهذه الحادثة وعواقبها المؤلمة قبل وأثناء الحفل الموسيقي مما يفسر استمرار أدائنا . لا أحد منا كان قد صعد على خشبة المسرح لو كنا بدراية بهذا الخبر القاتل. نشارك عائلات الضحايا في أحزانهم ونطلب من الله الرحمن الرحيم للترحيب بهم في جنته الواسعة. نحن نعلم أنه لا توجد كلمة يمكن أن تخفف من آلام العائلات ونحن بكل إخلاص معهم إنا للّه و إنا إليه راجعون

A post shared by soolkingofficiel (@soolkingofficiel) on

KY ËSHTË STATUSI I PLOTË I SOOLKING, PA NDËRHYRJE:

“Mësova me frikë vdekjen e 5 personave të pafajshëm, si rezultat i një përleshjeje që ndodhi pak para orës 20:00 të mbrëmjes, jashtë stadiumit. Kësaj i shtohet një numër i konsiderueshëm i të plagosurve.

Është një trishtim i pafalshëm që na ka pushtuar të gjithëve pasi u njoftuam rreth kësaj tragjedie. Të gjithë jemi të shkatërruar dhe të tronditur, por e dimë se nuk është asgjë para dhimbjes që familjet dhe të afërmit e viktimave mund të ndiejnë.

As unë dhe artistët që më shoqëronin në skenë nuk ishim të vetëdijshëm për këtë dramë dhe pasojat e saj të dhimbshme para dhe gjatë koncertit, gjë që shpjegon faktin që ne vazhduam performancën tonë. Askush nga ne nuk do të kishte dalë në skenë pasi ta kishim kuptuar këtë lajm fatal.

Ne ndajmë dhimbjen me familjet e viktimave dhe i lutemi Zotit të mëshirshëm t’i mirëpresë ata në parajsën e tij të gjerë.

Ne e dimë se asnjë fjalë nuk mund të lehtësojë dhimbjen e familjeve dhe ne jemi me gjithë zemër me ta. ان لله وان اليه راجعون
Zotit i përkasim dhe tek Ai do të kthehemi”.

Për ndryshe, në mediet e huaja janë publikuar edhe disa pamje nga momenti kur viktimat po barteshin nga vendi ku ndodhi tragjedia.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...