Edhe mjekët janë të mahnitur nga kjo ilaç: Ai parandalon sulmin në zemër, ul kolesterolin dhe rrit sistemin tuaj imunitar

Mjekësi alternative

Edhe mjekët janë të mahnitur nga kjo ilaç: Ai parandalon sulmin në zemër, ul kolesterolin dhe rrit sistemin tuaj imunitar

Më: 8 korrik 2020 Në ora: 11:09
Ilustrim

Shkencëtarët, mjekët dhe ekspertët e tjerë mjekësorë pohojnë se konsumimi i rregullt i mjaltit në kombinim me kanellën është një ilaç i fuqishëm i cili mund të përdoret kundër shumë sëmundjeve.

Për më shumë se 4000 vjet, mjalti është përdorur si një ilaç tradicional për pothuajse çdo sëmundje.

Egjiptianët e përdorën atë për të trajtuar plagët, Grekët për një jetë të gjatë dhe indianët për të ruajtur ekuilibrin në trup. Mjekësia moderne na tregon se këto besime ishin të vërteta.

Ata të gjithë e dinin për qëllimin e shërimit të kanellës, siç bëri për mjaltin. Kanella u konsiderua si një dhuratë e shkëlqyer për Monarkët shkaku i dobisë së saj në trajtimin e shumë sëmundjeve.

Këtu janë disa kombinime të këtyre përbërësve të fuqishëm natyrorë, të cilat mund të përdoren në trajtimin e sëmundjeve të caktuara, duke përfshirë kushte shëndetësore kronike siç është artriti.

Ul kolesterolin

Shtoni dy lugë mjaltë dhe tre lugë kanellë në një filxhan të madh. Konsumi i rregullt i kësaj përzierje do të zvogëlojë nivelin e kolesterolit me 10% brenda dy orëve.

Ilaç për sëmundje kardiovaskulare

Në mëngjes, në vend të reçelit, vendosni pak mjaltë dhe kanellë në një fetë bukë, shkruan holistic living tips. Nëse konsumoni rregullisht këtë kombinim, kjo do t’ju ndihmojë të zvogëloni nivelin e kolesterolit në gjak dhe të parandaloni rrezikun e një sulmi në zemër.

Kundër Artritit

Në një filxhan të mbushur me ujë të zier, përzieni dy lugë mjaltë dhe një lugë kanelle. Pijeni këtë pije në mëngjes dhe në mbrëmje. Me përdorim të rregullt, kjo pije do të ndihmojë në trajtimin e artritit kronik.

Kundër infeksioneve të fshikëzës së tëmthit

Nëse keni ndonjë infeksion të fshikëzës së tëmthit, mund të konsumoni përzierjen e sipërpërmendur, por këtë herë ndryshoni sasinë e mjaltit dhe kanellës. Në filxhan me ujë të valë, vendosni dy lugë kanellë dhe një lugë të madhe mjaltë.

Kundër të ftohtit

Nëse keni problem me ftohjet e shpeshta, bëni një përzierje të lugës të madhe mjalti dhe një gjysmë lugë kanelle. Ky zakon do t’ju ndihmojë në trajtimin tuaj të ftohtë, kollën kronike dhe kongjestionin e sinusit.

Forcon sistemin imunitar

Rekomandohet që t’i përdorni këto përbërës çdo ditë. Ata mbrojnë trupin tuaj natyrisht nga bakteret dhe viruset.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat