A jeni alergjik ndaj diellit? Ja simptomat që duhet t’u kushtoni vëmendje dhe çfarë duhet të bëni për të parandaluar këtë problem

Mjekësi alternative

A jeni alergjik ndaj diellit? Ja simptomat që duhet t’u kushtoni vëmendje dhe çfarë duhet të bëni për të parandaluar këtë problem

Më: 20 prill 2021 Në ora: 17:54
Foto ilustrim

Alergjia nga dielli është një problem që mund të prekë këdo. Gjeni se çfarë është dhe nëse vuani prej saj. Vera po afrohet dhe bashkë me të edhe dëshira për të kaluar disa orë në diell për të shijuar ngrohtësinë e tij dhe për të arritur një nxirje ziliqare. Por, çfarë ndodh nëse banja në diell është problem? Nëse edhe ju jeni në mesin e atyre njerëzve që bëhen të kuqërremtë ose bëhen të mbushur me dermatit kur jeni në kontakt me rrezet e diellit, mbase keni një problem alergjie.

Alergji nga dielli, çfarë është dhe si ta njohim atë

Alergjia nga dielli është një problem që ndodh më shpesh sesa mendoni dhe që mund të ketë origjinë gjenetike (e cila zakonisht ndodh herët) ose që lidhet me ekspozimin e tepërt. Në të dy rastet simptomat janë të njëjta dhe mund të përmblidhen në urtikarie dhe dermatit. Kjo e fundit është e ndarë në tre lloje:

Dermatiti diellor polimorfik. Gjë që ndodh kur lëkura është e ekspozuar ndaj diellit për shumë orë.

Dermatiti polimorfik diellor i trashëguar. E cila ka origjinë gjenetike dhe ndodh që në moshë të hershme

Dermatiti fotoalergjik. Kjo është i lidhur me reagimet negative të shkaktuara kryesisht nga ilaçet ose kimikatet që ndërveprojnë me diellin

Kur ndodh alergjia nga dielli, simptomat më të zakonshme janë:

Skuqje

Urtikarie

Flluska

Lëkurë e lënduar

Në të gjitha rastet, mënyra e vetme për të shmangur sëmundjen është të mos ekspozoheni në diell dhe të shmangni rrezet direkte. Për ta bërë këtë, është e rëndësishme të shmangni daljet gjatë orëve të nxehta dhe të përdorni gjithmonë një krem mbrojtës me faktor shumë të lartë, veçanërisht për të mbrojtur pikat më delikate dhe të ekspozuara, të cilat janë hunda, veshët dhe në përgjithësi fytyra.

Si të kurojmë alergjinë nga dielli?

Duke vendosur kriteret që do të miratohen për të mbrojtur veten nga rrezet e diellit, është gjithashtu e rëndësishme të kujdeseni për lëkurën tuaj dhe të përpiqeni të kuptoni më mirë alergjinë. Për ta bërë këtë, duhet të kontaktoni një alergolog dhe të bëni teste specifike.

Pas marrjes së një diagnoze, ato zakonisht ndiqen nga trajtime të veçanta të zgjedhura në bazë të llojit të alergjisë që do të trajtohet. Në shumicën e rasteve, ju mund të zgjidhni fototerapinë ose marrjen e disa llojev ilaçesh që mund të lehtësojnë problemin. Në çdo rast, ekspozimi në diell duhet të shmanget sa më shumë që të jetë e mundur në mënyrë që situata të mos përkeqësohet.

Nëse kur ekspozoheni në diell vëreni reagime të çuditshme dhe të pazakonta, është e rëndësishme të konsultoheni me një mjek, i cili është i domosdoshëm për të dhënë një diagnozë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat