Demokracia si vlerë, apo kodi mesjetar si traditë...!? - Bota Sot
Demokracia si vlerë, apo kodi mesjetar si traditë...!?

Opinione

Demokracia si vlerë, apo kodi mesjetar si traditë...!?

Nga: Agim Vuniqi Më: 18 qershor 2019 Në ora: 23:32
Agim Vuniqi

Politi-“kucet” shqiptare e hangren karremin, Loja me barrikada eshte be loje me shtetin dhe insti-llafologjistet e shtetit. E vendosi Serbia po si ta heqin ”demokratet” shqipfoles..., a kaq e ”fuqishme” eshte Kosova? E hangren karremin, per te saten here, bisedime, marreveshje, normalizim ec e merre vesh fjalorin e tyre te perjarget... Barrikada ishte politike, ndersa tash po del se ”kopuket” kane bere marreveshje, kjo nuk ka ndodhur as nuk do te ndodhe ne historikun e shteteve... Miopi politike, se pari u konsultuan ambasadat pastaj ministri.. cili, dhe kush eshte ai qe aranzhoi kete skenar me te keqin te mundshem...Just now ???

“Incognito” turistet

A eshte Kanuni i Leke Dukagjinit liber fetar ? Si ndodhi qe nje liber me vlere arkivore eshte devalvuar aq shume, deri aty saqe po i sherben se keqes. Gjakmarrja eshte kobi i shqiptareve, dhe a jane shqiptaret duke jetuar me ligjet e mesjetes, tash kur duhet promovuar shteti... 

Kohet e e fundit jane shpeshtuar kerkesat per azil ne shtetet perendimore duke u proklamuar rreziku per gjakemarrje dhe ngujimi i familjeve te shumta shqiptare, kjo eshte njolla me e keqe qe po e bartin shume shqiptare "incognito" ne zyret dhe gjykatat per emigracion. 

Diaspora shqiptare eshte ne gjum, me teper eshte e koncentruar ne promovimin e "vlerave" e me pak eshte e angazhuar ne zbutjen e fenomenit "gjakemarrje", qe dalengadale po  shnderrohet si "vlere tradicionale kombetare" . 

Qendrat fetare jane te angazhuara me teper ne ftofjen e marredhenieve te brendshme dhe promovimin e freskave, apo kultivimin e kultures orientale sesa ne edukimin shpirterore te shqiptareve per te zbutur raportet ndernjerezore, nder vellazerore, apo ato sherbejne vetem per te "gjobitur" anetaret per te konkretizuar jeten ne amshim ne kohen e materializmit klasik. 

Predikimet per nje jete perrallore ne boten tjeter e gjera te nje injorance te pashembellt, kane perfshire faqet e internetit, ndersa "Burdushi" i cili lufton "megjite" e "sehiret" eshte shnderruar ne megahit te televizioneve. Njejte sikurse Burdushi qe figuronte ne top listat e showmeneve te televizioneve lokale, ”yllezoi” ai tjetri "Carleone" i Gjilanit, i cili vizitonte diskotekat si nje artist "holivudian", per pikepamjet e "llum proletariatit". 

E politi-”kucet” qe bejne politike restoranesh, e fotografi "hajde moj Selvie" jane bere gazi i dynjase dhe promovuesit me te keqinje te folk muzikes "tallava" romo-sllave te stilit Esma Rexhepova...

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat