Pse të votohet Sali Cacaj për deputet! - Bota Sot
Pse të votohet Sali Cacaj për deputet!

Opinione

Pse të votohet Sali Cacaj për deputet!

Adem Lushaj Nga Adem Lushaj Më 12 shtator 2019 Në ora: 22:09
Sali Cacaj

Dega e LDK-së në Deçan, krahas Armend Zemaj, kanë vendosur që si kandidat i mundshëm për tu zgjedhur deputet i Kuvendit të Kosovës, të jetë edhe Sali Cacaj, një veprimtar i orëve të para të Lëvizjes për Liri, Pavarësi dhe Demokraci të Kosovës, në krye të së cilës qëndronte  njëriu me vizion, dr. Ibrahim Rugova.

Sali Cacaj, njihet si njëri nga bashkëpunëtorët më të afërt të ish Presidentit, që për shumë vite ishte edhe këshilltar i tij. Pos kësaj, Cacaj ishte ndër personat kyç i Këshillit për Mbrojtjen e të Drejtave dhe Lirive të Njëriut, e sidomos në plasim të informacioneve për dhunën e egër serbo-sllave ndaj popullatës shqiptare. Me fotoaparatin e tij, në çdo kohë ishte transmetues i gjenocidit dhe terrorit që ushtrohej në Kosovë, për te institucionet më të rëndësishme botërore, sidomos te SHBA-të.

Veprimtari i palodhshëm i viteve 90-ta, do mbahet në mend për guximin që tregonte në organizime të ndryshme, si në pajtim të gjaqeve, ashtu edhe të organizimeve tjera që ishin në kuadër të Republikës së Kosovës, të udhëhequr nga presidenti historik, dr. Ibrahim Rugova, Akademikët Fehmi Agani, Mark Krasniqi, Anton Çeta, Pajazit Nushi, etj.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...