Rexhep Shahu zbulon skandalin e Edi Ramës: Me ndërmjetësimin e Tadiçit bëri aleancë me Ilir Metën - Bota Sot
Rexhep Shahu zbulon skandalin e Edi Ramës: Me ndërmjetësimin e Tadiçit bëri aleancë me Ilir Metën

Politika

Rexhep Shahu zbulon skandalin e Edi Ramës: Me ndërmjetësimin e Tadiçit bëri aleancë me Ilir Metën

Më: 27 shkurt 2019 Në ora: 22:01
Ilir Meta dhe Edi Rama

Analisti politik, Rexhep Shahu në një prononcim për “Bota sot” ka folur për zhvillimet e fundit politike në Shqipëri, si djegia e mandatit nga deputetët e opozitës.

Shahu për “Bota sot” është shprehur se lënia e mandateve nga deputetet e opozitës në Shqipëri është akt i përgjegjësisë që deputetet e ndonjë vendi kanë marrë para popullit të tyre.

Po ashtu, ai ka përmendur edhe vjedhjen e votave si dhe problemeve të drogës në Shqipëri.

Image
Rexhep Shahu

“Lënia apo djegia e mandateve nga deputetet e opozitës në Shqipëri është akti më i lartë i përgjegjshmërisë e përgjegjësisë që deputetet e ndonjë vendi kanë marrë para popullit të tyre. Në Shqipëri të gjithë brenda vendit e dinë se votat janë vjedhë, janë blerë me lekë e premtime, me tenderi, me shpërblime me poste të ndryshme. Por jashtë vendit kjo nuk është bërë e ditur sepse propaganda e qeverise ka zhurmuar e sfumuar çdo zë kritik e kundërshtues. Zëri i Amerikës u bë i pari zë i jashtëm që pohoi se në Shqipëri ka patur abuzime me votat. Arroganca e qeverise se Edi Rimës shkoi deri atje sa filloi dhe u përmbysen normat morale e shoqërore në Shqipëri. Te vjedhësh vota je i zoti, je i fortë, je krenar, je meritor. Të mos vjedhësh vota je humb ameno, je i pazoti, je për më të ardhë keq, nuk meriton asgjë. Vjedhja e votave u bë vlerë e virtyt. Edi Rama i PS duke bërë aleance me Ilir Metën e LSI në 2013 me ndërmjetësinë e ish presidentit serb Tadiç, të dy bashkë, mezi arritën të marrin 66 deputete, me pak se 50 % të deputeteve të vendit. Në 2017, pa Ilir Metën e LSI Rama arriti të marrë në mandatin e dytë i vetëm 76 vota. Qeverisja 4 vite konsumon çdo qeveri. Doli se Edi Rama nuk ishte konsumuar, përkundrazi kishte shkëlqyer sa mori 76 deputete. Të gjithë njerëzit normale në Shqipëri e dine se votat u blenë, u vodhën sepse në vend Edi Rama futi drogën dhe kishte para droga pafund. Në kohen e PD tregohej me gisht Lazarati i drogës një fshat në Gjirokastër. Ne qeverisjen e Edi Ramës u bënë 330 Lazarata, 330 fshatra kultivues të drogës dhe Shqipëria u bë jo vetëm vend tranzit por prodhues drogash të gjithë llojeve. Vendi trafikonte drogë me avione, helikopterë”, ka thënë Shehu për “Bota sot”.

Për më tepër, ai është shprehur se vendimi ekstrem i opozitës ka ardhur nga arroganca e kryeministrit të Shqipërisë, Edi Ramës, si dhe nga pafuqishmëria të pengoje dhënien e pasurisë kombëtare.

“Opozita duke dështuar në çdo përpjekje të saj por duke u ndjerë shumë e poshtëruar dhe e tallur nga arroganca e Edi Ramës dhe e pafuqishme të pengoje dhënien e gjithë pasurisë kombëtare në duart e oligarkëve të lidhur me qeverinë, arriti në vendimin ekstrem të dorëzojë mandatet. Tani vendi kërkon zgjidhje, Edi Rama ndërsen jugun e vendit kundër veriut, deklaron se kini frike drejtësinë time, sikur drejtësia e re është pronë e Edi Ramës”, ka theksuar ai për “Bota sot”.

Po ashtu, Shehu shton se po kërcënohen njerëzit e Partisë Demokratike dhe se Rama ka leverdi të trazira sociale që të humbasin e fshihen të këqijat që ka bërë qeverisja e tij

“Kërcënon njerëzit e PD por ata tashme janë pa imunitet dhe Rama mashtron e i paraqet gogola zyrtaret e PD. Rama tani don ta thelloje krizën dhe kërkon të shpikë opozite, të emërojë opozitë të re. Vendi kërcënohet dhe ndoshta Rama ka leverdi të trazira sociale që të humbasin e fshihen të këqijat që ka bërë qeverisja e tij. Shqipëria asnjëherë nuk mund të ketë më stabilitet nëse nuk eliminohet vjedhja e votave dhe nëse nuk ndalohet të hyjnë në parlament njerëz të inkriminuar. Djegia mandateve është kufiri që i thotë ndal revanshit të Edi Ramës”, ka përfunduar Shahu për “Bota sot”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...