Meta komenton delegimin e kompetencave te Gent Cakaj - Bota Sot
Meta komenton delegimin e kompetencave te Gent Cakaj

Shqipëria

Meta komenton delegimin e kompetencave te Gent Cakaj

Më: 23 janar 2019 Në ora: 13:23
Ilir Meta

Presidenti Ilir Meta ka komentuar nga Kamza kalimin e kompetencave të Ministrit të Puinëve të Jashtme te Gent Cakaj.

Kreu i Shtetit tha se ai si President i ka shumë të qarta kompetencat se cilit institucion mund t’i delegoj autoritetin kushtetues për të lidhur marrëveshjet ndërkombëtare në emër të Republikës së Shqipërisë.

Pyetje: Zoti President, cili është komenti juaj lidhur me vendimin e kryeministrit Rama për delegimin e kompetencave të tij si ministër i Jashtëm tek zv/ministri që ju nuk e dekretuat, z.Cakaj?

Presidenti Meta: Presidenti nuk ndërhyn dhe nuk komenton për aktet e organizimit të brendshëm të ekzekutivit apo të ministrive. Unë si President i Republikës respektoj Kushtetutën dhe i kam shumë të qarta kompetencat e mia se cilit institucion mund t’i delegoj autoritetin kushtetues për të lidhur marrëveshjet ndërkombëtare në emër të Republikës së Shqipërisë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...