Ndotja nga bishtat e cigareve; Duhanpirësit i flakin ku të munden, ndërsa në botë gjobitesh - Bota Sot
Ndotja nga bishtat e cigareve; Duhanpirësit i flakin ku të munden, ndërsa në botë gjobitesh

Shqipëria

Ndotja nga bishtat e cigareve; Duhanpirësit i flakin ku të munden, ndërsa në botë gjobitesh

Më: 2 shkurt 2019 Në ora: 12:31
Ilustrim

Të gjithë jemi dëshmitarë të faktit që bishtat e cigareve hidhen gjithandej pa pike kujdesi, shkelen me këmbë në toke ose hidhen në ujë dhe rrjedha më pas i merr me vete. Bishtat e cigareve kanë një lloj plastike që sipas shkencëtarëve do të duheshin 10 vite që të shpërbëhej.

Qeset plastike dhe pipat janë përmendur gjerësisht si ndotësit kryesorë, por vëmendjes i ka shpëtuar një problem akoma edhe më i madh: bishtat e cigareve. Filtrat plastike të cigareve janë ndotësi numër 1 i botës dhe nuk parandalojnë as kancerin.

Duhanpirësit e pranojnë se i flakin ku të munden bishtat e cigareve.

Bashkimi Evropian po përpiqet t’i japë një zgjidhje kësaj situate duke kërkuar që industria e duhanit të financojë pastrimin e bishtave të cigareve, si pjesë e një iniciativës botërore për të shmangur sendet plastike njëpërdorimshme.

Gjithë cigaret që prodhohen në botë për një vit, shkaktojnë 1 milion ton mbetje plastike. Vende të zhvilluara kanë marrë masa. Në Paris p.sh. gjobitesh deri në 70 euro, nëse flak një bisht cigareje në tokë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...