BSH: Aktiviteti i shoqërive të sigurimit u rrit me 9% - Bota Sot
BSH: Aktiviteti i shoqërive të sigurimit u rrit me 9%

Shqipëria

BSH: Aktiviteti i shoqërive të sigurimit u rrit me 9%

Më: 4 maj 2019 Në ora: 21:22
BSH

Aktiviteti i shoqërive të sigurimit ka shënuar rritje gjatë gjashtëmujorit të dytë të vitit.

Sipas të dhënave të Bankës së Shqipërisë, në fund të vitit 2018, në tregun vendas operonin 11 shoqëri sigurimi të licencuara që kryejnë aktivitet të jetës dhe jojetës dhe 1 shoqëri risigurimi.

Aktivet e këtyre institucioneve shënuan rritje vjetore prej 9% dhe arritën në 33 miliardë lekë.

Banka e Shqipërisë bën të ditur se, investimet në banka zënë peshën kryesore me rreth 32% në bilancin e shoqërive të sigurimit.

Ndërsa primet e shkruara bruto, me kontributin kryesor nga primet e jojetës me 92%, të cilat përfaqësojnë burimin kryesor të financimit të aktivitetit të shoqërive të sigurimit, u zgjeruan me 5.5% në terma vjetorë. /ATSH

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...