Gerarta Ballo, shqiptarja e parë që kandidon për Parlamentin Evropian në Itali - Bota Sot
Gerarta Ballo, shqiptarja e parë që kandidon për Parlamentin Evropian në Itali

Shqipëria

Gerarta Ballo, shqiptarja e parë që kandidon për Parlamentin Evropian në Itali

Më: 22 maj 2019 Në ora: 19:04
Ilir Meta dhe Gerarta Ballo

Presidenti i Shqipërisë, Ilir Meta ka vlerësuar se Gerarta Ballo është shqiptarja e parë që kandidon për Parlamentin Evropian në Itali.

“Si aktiviste dhe studiuese e mirë e emigracionit, me eksperiencë edhe në diplomaci, Geri ka spikatur si një zë i fortë i komunitetit të hershëm dhe të ri shqiptar në vendin fqinj”, ka shkruar Meta. 

Postimi i Metës në Facebook: 

Gerarta Ballo është shqiptarja e parë që kandidon për Parlamentin Europian në Itali. Si aktiviste dhe studiuese e mirë e emigracionit, me eksperiencë edhe në diplomaci, Geri ka spikatur si një zë i fortë i komunitetit të hershëm dhe të ri shqiptar në vendin fqinj.  Shembulli i saj është frymëzim dhe nxitje për shqiptarët e tjerë, për të përfaqësuar me dinjitet Shqipërinë në Itali dhe në Evropë. Por edhe tregues i integrimit të plotë, suksesit, punës e përkushtimit të emigrantëve tanë për të shërbyer në ndërtimin e një imazhi edhe më pozitiv për Shqipërinë, që synon të bëhet pjesë e BE.  Duke besuar se mbështetja e madhe e Arbëreshëve dhe shqiptarëve në Itali nuk do t’i mungojë në rajonet e Jugut të Italisë ku kandidon, i uroj shumë suksese Geri Ballos në garën për Parlamentin Europian.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...