Meta në Berlin, kërkon hapjen e negociatave brenda qershorit - Bota Sot
Meta në Berlin, kërkon hapjen e negociatave brenda qershorit

Shqipëria

Meta në Berlin, kërkon hapjen e negociatave brenda qershorit

Më: 7 qershor 2019 Në ora: 10:28
Ilir Meta

Presidenti Ilir Meta ndodhet në Berlin ku mori pjesë në Mëngjesin e Lutjeve me temë: “Kërkojeni paqen dhe mos iu ndani asaj”.

Në një postim në Facebook, Meta tha se kërkoi hapjen e negociatave të pranimit të Shqipërisë në BE brenda qershorit.

"Theksova fort mesazhin për çeljen sa më shpejt të negociatave të pranimit të Shqipërisë në Bashkimin Europian brenda qershorit,"-shkroi Meta.

Por sipas një raportimi të gazetës së njohur gjermane, Süddeutsche Zeitung" mëngjesin e së premtes (07.06) kancelarja gjermane, Angela Merkel i ka bërë një refuzim të qartë kërkesës së Komisionit Europian për hapje të shpejtë të negociatave të anëtarësimit me Shqipërinë dhe Maqedoninë e Veriut. 

"Süddeutsche Zeitung" raporton se Merkel ka bërë të qartë, se një vendim për këtë pritet në tetor.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...