KQZ vendos të hënën për Bindjen, kërkon shpalljen e pavlefshme të zgjedhjeve në Tiranë e Shkodër - Bota Sot
KQZ vendos të hënën për Bindjen, kërkon shpalljen e pavlefshme të zgjedhjeve në Tiranë e Shkodër

Shqipëria

KQZ vendos të hënën për Bindjen, kërkon shpalljen e pavlefshme të zgjedhjeve në Tiranë e Shkodër

Më: 13 korrik 2019 Në ora: 14:09
KQZ

Komisioni Qëndror i Zgjedhjeve do të shqyrtojë ditën e hënë ora 11:00, dy kërkesat ankimore të Partisë Bindja Demokratike për shpalljen e pavlefshmërisë së zgjedhjeve në të gjitha Qendrat e Votimit të  Zonës Zgjedhore Bashkia Tiranë dhe Bashkia Shkodër.

Bindja Demokratike ka ankimuar procesin elektoral të 30 qershorit në të gjitha ato zona zgjedhore ku ajo konkuroi me kandidatë për kryetarë ose këshilltarë bashkie.

Anëtari i bordit të përkohshëm përfaqësues, Fabian Topollaj, ka dorëzuar dosjen në KQZ.

Bindja Demokratike shpreh dyshime se procesi u administrua keq. Ajo pretendon se pasur shtim fiktiv të numrit të përgjithshëm të votuesve, si dhe ndryshim të votave në tavolinat e numërimit në favor të Partisë Socialiste dhe të aleatëve të saj.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat