Shembet diga në kanionin e Holtës, banorët kundërshtuan ndërtimin e HEC-it

Shqipëria

Shembet diga në kanionin e Holtës, banorët kundërshtuan ndërtimin e HEC-it

Më: 23 gusht 2019 Në ora: 14:03
Foto

Bashkia e Gramshit ka marrë vendimin për shembjen e digës së betonit në kanionin e Holtës, ku ishte planifikuar ngritja e një hidrocentrali. Ndërtimi i HEC-it u kundërshtua ashpër disa muaj më parë nga banorët vendas dhe Qeveria u tërhoq nga projekti.

Sot, kryebashkiaku Klodian Tace falenderon institucionet që mbështetën interesin e qytetarëve të Gramshit.

“Iku koha kur Bashkia e Gramshit përbuzej dhe pasuritë e shumta natyrore përdoreshin për përfitime personale të një grupi të caktuar personash. Bashkia Gramsh nën drejtimin tim nuk do lejoj asnjë investim, sado strategjik të jetë nëse cënon pasuritë natyrore të zonës. Janë pasuri që na i ka falur zoti dhe nuk duhet të keqpërdoren. Bashkia nën drejtimin tim do udhëhiqet gjithmonë drejt interesave qytetare”, thotë Tace.

Image
Image
Image
Image

 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat