Dëshmitë tronditëse të viktimave të komunizmit: Hanim mish qeni - Bota Sot
Dëshmitë tronditëse të viktimave të komunizmit: Hanim mish qeni

Shqipëria

Dëshmitë tronditëse të viktimave të komunizmit: Hanim mish qeni

Më: 24 gusht 2019 Në ora: 11:36
Pamje nga videoja

Dëshmi të reja të personave që vuajtën në ish Kampin e Internimit në Tepelenë hodhën dritë mbi krimet e komunizmit në Shqipëri.

Familjarët shpresojnë se informacionet më të fundit nga banorët e kësaj zone do të ndihmojnë në gjetjen e varreve për dhjetëra të zhdukur.

Kampi i Tepelenës ishte nga më famëkeqët e diktaturës komuniste ku humbën jetën mbi 500 persona mes të cilëve 300 fëmijë.

Zëri i Amerikës ndoqi aktivitetet në Tepelenë që u zhvilluan edhe në kuadër të Ditës Ndërkombëtare të Viktimave të Stalinizmit dhe Nazizmit.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...