Vinin nga i njëjti destinacion, sekuestrohen 22 mijë Paund të padeklaruara në Rinas - Bota Sot
Vinin nga i njëjti destinacion, sekuestrohen 22 mijë Paund të padeklaruara në Rinas

Shqipëria

Vinin nga i njëjti destinacion, sekuestrohen 22 mijë Paund të padeklaruara në Rinas

Më: 5 gusht 2020 Në ora: 09:39
Foto Ilustrim

Strukturat Doganore gjatë kontrollit të ushtruar në bashkëpunim me punonjësit e Policisë Kufitare, sekuestruan një shumë prej 22.000 Paund Cash, të cilat ishin të padeklaruara në Degën Doganore të Rinasit.

Sipas raportimit të struktuarave doganore, gjatë kontrollit të pasagjerëve të linjës ajrore Wizz Air me intenerar Luton – Rinas, kostatuan se shtetasi me inicialet D.T. në valixhe dhe trup kishte të padeklaruara një sasi prej 22.000 paund, të cilat iu sekuestruan në cilësinë e provës materiale.

Nga ana strukturave u kryen veprimet e para hetimore për veprën penale “Mosdeklarimi i të hollave në kufi dhe sendeve me vlerë” parashikuar nga neni 179.a i K.Penal.
Sezoni turistik rrit dhe numërin e hyrje-daljeve në vendin tonë. Kjo bën që dhe strukturat tona të rrisin edhe më tepër kontrollet, sidomos në aeroportin e Rinasit.

Ky është rasti i dytë brenda pak ditëve që strukturat doganore, në të njëjtën linjë udhëtimi kapin sasi valute cash të padeklaruar.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat