Laç, infermierë dhe mjekë të infektuar, disa kthehen në punë duke rrezikur të përhapin virusin

Shqipëria

Laç, infermierë dhe mjekë të infektuar, disa kthehen në punë duke rrezikur të përhapin virusin

Më: 8 gusht 2020 Në ora: 13:39
Ilustrim

Gjendja në bluzat e bardha në Laç duket serioze nga të prekurit me Covid-19.

Disa mjekë dhe infermierë kanë rezultuar pozitiv dhe janë të karantinuar në banesat e tyre, një pjesë e tyre janë rikthyer në punë, por me rrezikun e nga përhapja e infeksionit të personeli i urgjencës dhe repartit të vizitave në qendrën shëndetësore të Laçit.

Spitali i Laçit është rrafshuar rreth një muaj me parë, ndërsa ende pirgu i madh i inerteve ndodhet pranë repartit të vizitave.

Urgjenca e spitalit ndodhet në një qendër bamirësie, por larg kushteve të nevojshme për një shërbim bashkëkohor.

Një numër i vogël pacientesh trajtohen në repartin e urgjencës, të tjerët dërgohen në spitalin rajonal Lezhë ose në Kryeqytet.

Nga personeli i mjekeve asnjë nuk shprehet për gjendjen, ndërsa ata që presin në radhën për vizita tregojnë për situatën e vështirë në të cilën ndodhet shërbimi shëndetësor në Kurbin.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat