Stres nga mungesa e udhëtimeve/ Pandemia ndërpreu çdo mundësi për turizëm jashtë vendit

Shqipëria

Stres nga mungesa e udhëtimeve/ Pandemia ndërpreu çdo mundësi për turizëm jashtë vendit

Më: 24 shtator 2020 Në ora: 20:18
Foto

Një nga problematikat kryesore që koronavirusi solli në shoqëri veç infektimit, është distancimi social dhe fizik. Në gjithë globin shtete të ndryshme kanë rregulla të ndryshme sa i përket vendeve që mund të vizitojnë, disa rrezikojnë sërish rikthimin në karantinë e të tjera kanë pezulluar fluturimet. Shumë nuk munden të takojnë të afërmit e tyre prindërit, fëmijët të dashurit.

Sa i ndikon kjo qytetarëve psikologjikisht?

Gejsi Ndoja Psikologe: Jo vetëm pjesa që nuk udhëtojnë ndikon por po t’i shohësh njerëzit kanëe humbur rutinën e tyre dhe udhëtimet kanë qenë pjesë e tyre. Normalisht ka pasur situata ankthioze sepse informacioni që mund të marrin ose komunikimi skype whatsapp me të afërmit nuk është i njëjti si ta kishin pranë, mundësia për t’i takuar ndikon.

Dhe normalisht mungesa për një kohë të gjatë ka ndikuar dhe ka krijuar këto situata ankthioze sidomos në rastet e prindërve që kanë fëmijët me studime jashtë vendit.

Ka të tjerë që udhëtimet i kanë pasur rutinë të jetës së tyre qoftë profesionale ose turistike, po për ta a është e vështirë?

Gejsi Ndoja Psikologe: Prishjen e formës së tyre të të bërit të gjërave, prishjen e ditës, programit javor mujor. Aktiviteti i tyre fizik ka rënë e duke rënë aktiviteti fizik edhe psikologjikisht ndihen më të lodhur, është periudhë e vështirë për të gjithë pasi nga momenti në moment të gjithë presin hapjen dhe vijimin e rutinës por kjo është e vështirë dhe krijon ankthin që shkon deri në depresion duke i bërë të ndihen tq padobishqm nq formën virtuale.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat