Rindërtimi/ Ahmetaj inspektime në kantierin tek ‘5 Maji’ në Tiranë: Për 14 muaj do kthehet në një qendër të dytë moderne për kryeqytetin

Shqipëria

Rindërtimi/ Ahmetaj inspektime në kantierin tek ‘5 Maji’ në Tiranë: Për 14 muaj do kthehet në një qendër të dytë moderne për kryeqytetin

Më: 27 shkurt 2021 Në ora: 17:57
Arben Ahmetaj

Ministri Ahmetaj ndodhej në kantierin e lagjes së re “5 Maji” për të ndjekur nga afër ecurinë e punimeve.

Ahmetaj u shpreh se është bërë një punë kolosale dhe për 14 muaj do të jetë një nga qendrat urbane, ekonomike, sociale më moderne në Shqipëri dhe një qendër e dytë e Kryeqytetit.

 “Po diskutojmë për ecurinë e punës, për një muaj këtu është bërë një punë kolosale për qytetarët në 14 muaj këtu do të jetë një qytet i ri, i bashkuar edhe me Bulevardin e ri, një nga qendrat urbane ekonomike sociale më moderne në Shqipëri dhe një qendër e dytë e kryeqytetit. Puna po ecën me shpejtësi, tani kemi filluar me programin e pallateve në Tiranë, këtu tek “5 Maji”, në Kombinat po ashtu, pra në të gjithë territorin. Rindërtimi sot është një proces i avancuar dhe një shenjë shumë e madhe e besimit që kanë qytetarët te qeveria. Premtuam që nuk do të lemë asnjë vetëm dhe mbrapa, po rindërtojmë të gjithë zonat e dëmtuara nga tërmeti”, u shpreh Ahmetaj.

Në këtë zonë do të ketë 3500 apartamente për 11 mijë banorë, 5 objekte publike ndër të cilat edhe godina e përbashkët e tatime-doganave, 3 objekte arsimore, një shkollë profesionale dhe qendra e IT “Network 42”.

Ndërkohë qytetarët që do të shpronësohen me shkëmbim, do të marrin 100% të metrave katrorë që kanë sot në një pallat, në një kuartier me ndërtim shumë herë më të mirë, më të fortë dhe më të bukur.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat