Furgonët të fshehur mes shkurreve, gjenden 1.5 ton kanabis i dekompozuar - Bota Sot
Furgonët të fshehur mes shkurreve, gjenden 1.5 ton kanabis i dekompozuar

Shqipëria

Furgonët të fshehur mes shkurreve, gjenden 1.5 ton kanabis i dekompozuar

Më: 4 gusht 2018 Në ora: 12:00
Operacioni

Afërsisht 1.5 ton kanabis janë sekuestruar në një zonë pyjore në Memaliaj, në dy furgona të braktisur të fshehur mes shkurreve.

Sipas burimeve zyrtare të policisë në sajë të operacionit “Vjosa” janë sekuestruar një sasi armësh dhe lënde narkotike. “Si rezultat, në afërsi të fshatit Leshnje, Bashkia Memaliaj, në një zonë mes shkurresh e pemësh, në afërsi të shtratit të lumit Vjosa janë konstatuar të fshehur dhe të mbyllur me celësa dy furgona të bardhë të markës ‘Mercedes Benz’ me targa të falsifikuara. Gjatë kontrollit grupi hetimor konstatoi se në brendësi të furgonave kishte pako me lëndë narkotike dhe armë zjarri dhe konkretisht: 16 armë zjarri (1 snajper, 12 kallashnikovë, 2 pushkë dhe 1 armë gjahu) dhe 1 ton e 463 kilogramë lëndë narkotike Cannabis Sativa, prodhuar më herët, një pjesë e ngurtësuar drejt dekompozimit”, thotë policia.

Si rezultat i presionit të kontrollit të ushtruar javët e fundit në atë territor nga shërbimet e Policisë për evidentimin e personave që mund të mbajnë armë e lëndë narkotike me qëllim trafikimin e saj, personat që dispononin lëndën narkotike dhe armët e zjarrit i kanë fshehur në pyll me qëllim shmangies së kontrollit.

Operacioni ndiqet me metoda speciale dhe për këtë arsye nuk mund të jepen të dhëna të tjera.

Materialet do t’i kalojnë Prokurorisë Pranë Gjykatës së Shkallës së Parë Gjirokastër, për hetim të mëtejshëm, për veprat penale “Prodhim dhe shitje të narkotikëve” dhe “Prodhimi dhe mbajtje pa leje e armëve luftarake dhe municionit“ dhe “Prodhim dhe mbajtja pa leje e armëve sportive dhe të gjuetisë”.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...