BSH: Norma bazë e interesit të lekut nuk ndryshon - Bota Sot
BSH: Norma bazë e interesit të lekut nuk ndryshon

Shqipëria

BSH: Norma bazë e interesit të lekut nuk ndryshon

Më: 3 tetor 2018 Në ora: 17:43
Banka e Shqipërisë

Këshilli Mbikëqyrës i Bankës së Shqipërisë mori në shqyrtim dhe miratoi sot Raportin e Ndërmjetëm të Politikës Monetare.

Guvernatori i Bankës së Shqipërisë, Gent Sejko, tha sot në një konferencë për shtyp se “pasi diskutoi mbi zhvillimet ekonomike e monetare në vend dhe mbi ecurinë e pritur të tyre, Këshilli Mbikëqyrës i Bankës së Shqipërisë vendosi: të mbajë të pandryshuar normën bazë të interesit në nivelin 1.00%; të mbajë të pandryshuar normën e interesit të depozitës njëditore në Bankën e Shqipërisë në nivelin 0.10%; të mbajë të pandryshuar normën e interesit të kredisë njëditore në Bankën e Shqipërisë në nivelin 1.90%”.

Bazuar në trendet aktuale të zhvillimit dhe në faktorët mbështetës të tyre, Banka e Shqipërisë pret rritje të mëtejshme të aktivitetit ekonomik dhe shfrytëzim më të mirë të kapaciteteve prodhuese në horizontin afatmesëm.

“Kursi aktual i politikës monetare është një faktor i rëndësishëm mbështetës i këtyre zhvillimeve dhe nivelet e ulëta të normës bazë të interesit mundësojnë kosto të ulëta financimi”, – tha Sejko. /ATSH

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...