Parlamenti Evropian i thotë “JO” çështjes së Kacifas - Bota Sot
Parlamenti Evropian i thotë “JO” çështjes së Kacifas

Shqipëria

Parlamenti Evropian i thotë “JO” çështjes së Kacifas

Më: 13 nëntor 2018 Në ora: 13:52
Kacifas

Parlamenti Evropian ka refuzuar të diskutojë çështjen e Kacifas. Vendimi është marrë pas propozimit të eurodeputetit grek Notis Marias që vrasja e Kacifas nga RENEA të diskutohej në PE.

Teksa u hodh në votim kjo kërkesë e eurodeputetit, duket se shumica ka qenë kundër diskutimit të çështjes së Kacifas. Kështu, 200 deputetë votuan kundër dhe vetëm 48 pro.

Sipas palës greke, vrasja e Kacifas nga RENEA ishte një shkelje e të drejtave të minoritetit grek në Shqipëri. Kujtojmë se vrasja e minoritarit grek shkaktoi tension mes Shqipërisë dhe Greqisë dhe replika të shumta mes personaliteteve shqiptare dhe atyre greke.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...