Çipa: Qeveria të ndryshojë jo vetëm në emra por edhe në strukturën e ministrive - Bota Sot
Çipa: Qeveria të ndryshojë jo vetëm në emra por edhe në strukturën e ministrive

Shqipëria

Çipa: Qeveria të ndryshojë jo vetëm në emra por edhe në strukturën e ministrive

Më: 25 dhjetor 2018 Në ora: 17:48
Aleksandër Çipa

Pritshmëritë për ndryshimin e qeverisë janë të larta sidomos pas situatës së fundit me protestën e studentëve. Pas mbledhjes së kryesisë, Kryeministri e la të hapur mundësinë e zëvendësimit të ministrave në mbledhjen e Asamblesë, por për analistin Aleksandër Çipa, ndryshimet e emrave janë të pamjaftueshme. Rama duhet të bëjë ndryshime edhe në strukturën e Ministrive sepse krijimi i superministrive nuk ka funksionuar.

Qeveria 2 e Edi Ramës nuk pati kohezionin që u pretendua, kjo sepse rezultatet nga bashkimi i disa superministrive lënë shumë për të dëshiruar.

Kur të gjithë presin ndryshimin e disa emrave, analisti Aleksandër Çipa mendon se kjo është e pamjaftueshme. Përveç emrave, ndryshimi duhet të vijë edhe në strukturat e ministrive.

Aleksandër Çipa: Ndryshimet në kabinetin qeveritar janë të pashmangshme, të pandalshme dhe të pavonueshme tashmë. Ndryshime, të cilat në konceptimin tim duhet të lidhen  dhe me strukturën e kabinetit, një strukturë e cila në disa nga sektorët e saj duke iu referuar megaministrive që pati kryeministri Rama po dëshmojnë që nuk mund të ekzistojnë dhe nuk mund të vazhdojnë më kështu. 

Për të qenë më konkret, mendoj se megaministria e Energjisë e bashkuar me Infrastrukturën nuk mund të vazhdojë më kështu sepse njëri prej sektorëve jo vetëm rezulton të mos jetë në efiçensën e kërkuar, por të ketë dhe probleme konceptuale. Po kështu megaministria e Financave e bashkuar me Ekonominë rezulton të mos jetë po kaq efiçente. Sikundër dhe bashkimi i sektorit të Shëndetësisë me sektorin e Ndihmës dhe Problemeve Sociale rezulton të mos jetë efiçent.

Ndryshimi i qeverisë është i detyrueshëm për shkak të pakënaqësisë së krijuar nga ministrat aktualë.  Për Çipën, ministrat e rinj nuk duhet të jenë anonimë me një post qeveritar, por njerëz me peshë politike.

Aleksandër Çipa: Të rikthehen përsëri njerëzit me kapacitet dhe me kredite të mëdha morale, me investiment politik dhe publik. Të mos promovohen emra të rinj dhe figura të reja të cilët rezultojnë të mbeten anonimë të njohur. Një pjesë e mirë e ministrave aktualë do të mbeten dhe janë anonimë të njohur. Të njohur për shkak të mandatit që mbajnë dhe anonim për shkak të punëve të pakryera dhe të mosndryshimit të realizuar premtuar konform programit paraprak që ka pasur qeveria kur erdhi në pushtet.

Partia Socialiste ka thirrur Asamblenë të premten e 28 dhjetorit, ku kryeminsitri Rama në një prononcim pas mbledhjes së kryesisë nuk përjashtoi ndryshimet në qeveri.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh
test
Tjera