Veseli: Duhet të krijohet Tribunali Ndërkombëtar për krimet serbe - Bota Sot
Veseli: Duhet të krijohet Tribunali Ndërkombëtar për krimet serbe

Aktuale

Veseli: Duhet të krijohet Tribunali Ndërkombëtar për krimet serbe

Më: 15 prill 2019 Në ora: 11:37
Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli

Kryetari i Kuvendit, Kadri Veseli ka deklaruar ideja e rezolutës është që të vazhdohet me hapa të tjerë, pasi duhet të krijohet një Tribunal Ndërkombëtar për krimet serbe.

Veseli këto komente i bëri pas propozimit të shefit të Grupit Parlamentar të Nismës Socialdemokrate, Bilall Sherifi  për krijimin e një komision lidhur me sanksionet e krimeve dhe gjenocidit serb në Kosovës.

Veseli: Kuvendi në 2005-ën nuk votoi rezolutën, 55 ishin kundër

“Tani është përvjetori i masakrave të mëdha, 186 masakra, me qindra vet, fëmijë nga posa të lindur për besë të gjithë më tepër si politikan jemi qenie njerëzore kur shkojmë t’i përkujtojmë ende dhe Kuvendi mos me marrë asnjë hap nuk është e ndershme. Keni parasysh  me datën 3 gusht 2015, Kuvendi i Republikës së Kosovës nuk ka arritur ta bëjë këtë, 102 deputetë kanë votuar, 55 kundër “, tha Veseli.

Veseli shtoi se edhe sot po ndodhë mohimi i masakrave nga serbët, dhe kështu do të ndodhë edhe pas pesë viteve.

Veseli: Duhet të krijohet Tribunali Ndërkombëtar për krimet serbe

“Ideja nuk është vetëm të bëjmë rezolutë, ideja është që përmes kësaj rezolute  të bëhen hapat, duhet të shkojmë në Këshill të Evropës, Parlament Evropian ky komision. Duhet të krijohet një Tribunal Ndërkombëtar për krimet serbe dhe kjo duhet gjithsesi, është në nderin dhe dinjitetin e këtij vendi. I keni mohimin e makrave e cila po ndodh sot dhe kështu do të ndodhë edhe pas pesë viteve të gjitha”, tha ai.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...