Ky është shqiptari që dha 100.000 $ për katedralen - Bota Sot
Ky është shqiptari që dha 100.000 $ për katedralen

Aktuale

Ky është shqiptari që dha 100.000 $ për katedralen

Më: 18 prill 2019 Në ora: 18:45
Jim Xhema, Bob Doll dhe Bill Clinton

Në New York është mbajtur një mbrëmje Gala për grumbullimin e fondeve për Katedralen “Nëna Tereza” në Prishtinë. Në këtë mbrëmje u mblodhën 1.3 milioni dollarë nga shqiptarët e Amerikës, por mrekullia ndodhi kur një biznesmen shqiptar, Jim Xhema, dhuroi zarfin me 100,000 dollarë, njofton “Presheva Jonë”.

Shqiptarët e Amerikës 1.5 milionë $ për Katedralen

Kjo mbrëmje solli mirësi, dashuri, lutje e bekim fetar, kushtuar simbolit të shqiptarëve në botën e qytetëruar, Nënë Terezës.

Ky manifestim do mbahet mend gjatë nga shqiptarët e Amerikës, mbasi u zhvillua si gjest dashurie për tërë komunitetin katolik shqiptarë, kudo që ai jeton në Kosovë, Shqipëri, dhe viset tjera shqiptare.

Darka u inicua dhe u drejtua nga kongresmeni republikan i New Yorku-t, Joseph J.DioGuardi dhe bashkëshortja e tij Shirli Klojes, si anëtarë të Komisionit për ngritje të fondeve për ndërtimin e Katedrales Nëna Tereze në Prishtinë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...