Ndërtesa kryesore e Ministrisë së Jashtme merr emrin Ukshin Hoti - Bota Sot
Ndërtesa kryesore e Ministrisë së Jashtme merr emrin Ukshin Hoti

Aktuale

Ndërtesa kryesore e Ministrisë së Jashtme merr emrin Ukshin Hoti

Më: 16 maj 2019 Në ora: 17:10
Ukshin Hoti

Zëvendëskryeministri i parë i Kosovës, Behgjet Pacolli, ka vendosur të emërtojë ndërtesën e Ministrisë së Punëve të Jashtme në emër të veprimtarit të shquar të çështje kombëtare Ukshin Hoti.

“Ai ishte një luftëtar i lirisë sonë, intelektual, diplomat dhe burrështetas modern. Ai ishte gjithashtu Sekretar Krahinor i Kosovës për Marrëdhëniet me Jashtë (ministër i jashtëm) dhe në sot kujtojmë kontributin e tij ndaj kombit dhe ne diplomaci, dhe për ketë unë kam vendosur të emërtoj ndërtesën e Ministrisë së Punëve të Jashtme në emër të tij”, shkruan Pacolli në Facebook. 

Ai ka bërë të ditur se Ministria e Jashtme do të ndajë çdo vit çmimin Ukshin Hoti për Diplomaci.

“Sot ne kujtojmë Ukshin Hotin i burgosur politik nga regjimi i Beogradit qe na mungon dhe fati i tij nuk dihet ende. Ne do të luftojmë për përgjigje se çka ka ndodhur me Ukshin Hotin. Serbia nuk mund t'i ikë drejtësisë”, shkruan Pacolli.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...