Thaçi: Edhe pas 20 vitesh askush nuk u dënua për masakrën e Dubravës - Bota Sot
Thaçi: Edhe pas 20 vitesh askush nuk u dënua për masakrën e Dubravës

Aktuale

Thaçi: Edhe pas 20 vitesh askush nuk u dënua për masakrën e Dubravës

Më: 19 maj 2019 Në ora: 12:21
Burgu i Dubravës

Presidenti i Kosovës Hashim Thaçi ka përkujtuar 20 vjetorin e masakrës që ka ndodhur në Burgun e Dubravës.

Sipas Thaçit vrasja e 160 të burgosurve dhe plagosja e mbi 300 prej tyre, tregon më së miri natyrën gjenocidale të shtetit të Serbisë, që kreu mbi 400 masakra, vrau mbi 13 mijë civilë vetëm në vitet 1998-1999.

Postimi i Thaçit në Facebook:

Para 20 viteve, në burgun e Dubravës filloi njëra nga masakrat më mizore mbi të burgosurit shqiptarë, e kryer nga forcat policore serbe për disa ditë me radhë. Vrasja e 160 të burgosurve dhe plagosja e mbi 300 prej tyre, tregon më së miri natyrën gjenocidale të shtetit të Serbisë, që kreu mbi 400 masakra, vrau mbi 13 mijë civilë vetëm në vitet 1998-1999. Në mesin e të burgosurve që pësuan në ditën e parë ishin edhe veprimtarët Enver Topalli dhe Abdullah Tahiri. Edhe pas 20 viteve, fatkeqësisht ende askush nga urdhëruesit dhe ekzekutuesit e këtyre krimeve me motive gjenocidi nuk doli para drejtësisë vendore ose ndërkombëtare. HTH

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...