Rrustem Berisha flet për rastin e Ahmet Krasniqit - Bota Sot
Rrustem Berisha flet për rastin e Ahmet Krasniqit

Aktuale

Rrustem Berisha flet për rastin e Ahmet Krasniqit

Më: 19 qershor 2019 Në ora: 23:12
Ahmet Krasniqi

“Pajtohem se si shteti i Kosovës, por edhe shteti i Shqipërisë, vendi ku ka ndodhur ngjarja, duhet të bëjnë më shumë për rastin e tij dhe të gjithë kryerësit e ata që ishin të përfshirë duhet të nxirren para drejtësisë”.

stri i Mbrojtjes, Rrustem Berisha, komandant në Betejën e Koshares, në Rubikon të KTV-së ka folur për vrasjen e kolonelit, Ahmet Krasniqi dhe hetimet rreth këtij rasti.

“Pajtohem se si shteti i Kosovës, por edhe shteti i Shqipërisë, vendi ku ka ndodhur ngjarja, duhet të bëjnë më shumë për rastin e tij dhe të gjithë kryerësit e ata që ishin të përfshirë duhet të nxirren para drejtësisë”.

“Kam pasur rastin që të kaloj shumë kohë më Ahmet Krasniqin dhe jo pse ishte ndoshta edhe ushtaraku më i përgatitur në kuptimin e kryerjes së shkollimeve, ka pasur të kryer edhe shkollën e luftës, shtabe komanduese që i ka pasur në karrierën e tij, por ishte vërtet një personalitet që e donte vendin e vet, e donte bashkimin dhe ka qenë në gjendje që të bëjë çmos, të sakrifikojë, ndoshta edhe përtej atyre që i lejohet një ushtaraku, vetëm që të arrihet bashkimi në luftë”, ka thënë Berisha.

Ahmet Krasniqi, u vra në Tiranë, më 21 shtator të vitit 1998, pak para mesnate.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...