5 shtete mike me deklaratë të përbashkët për dialogun, kjo është kërkesa e tyre për Kosovën - Bota Sot
5 shtete mike me deklaratë të përbashkët për dialogun, kjo është kërkesa e tyre për Kosovën

Aktuale

5 shtete mike me deklaratë të përbashkët për dialogun, kjo është kërkesa e tyre për Kosovën

Nga: A.ZH Më: 13 gusht 2019 Në ora: 12:16
Foto ilustrim

Pesë shtete mike të Kosovës, kanë lëshuar një deklaratë të përbashkët sot, përmes së cilës i kanë kërkuar Kosovës dhe Serbisë rifillimin e menjëhershëm të dialogut të duhëhequr nga Bashkimi Evropian.

Franca, Gjermania, Italia, Britania dhe SHBA-të, kanë konfirmuar se janë të gatshme të forcojnë rolin e tyre në këtë proces, por, sipas tyre, kjo mund të bëhet vetëm nëse Kosova heq taksën ndaj produkteve serbe, përcjell Bota sot.

Me ndaljen e taksës, sipas shteteve të QUINT-it, Serbia do të ndërprejë fushatën për heqjen e njohjeve kundër Kosovës.

Deklarata e plotë:

Deklaratë e përbashkët e qeverive të Francës, Gjermanisë, Italisë, Mbretërisë së Bashkuar dhe të Shteteve të Bashkuara të Amerikës

Qeveritë e Francës, Gjermanisë, Italisë, Mbretërisë së Bashkuar dhe Shteteve të Bashkuara të Amerikës janë të bashkuara në qëllimin për të parë normalizimin e plotë të marrëdhënieve ndërmjet Kosovës dhe Serbisë përmes arritjes së një marrëveshjeje gjithëpërfshirëse, politikisht të qëndrueshme dhe ligjërisht detyruese që i kontribuon stabilitetit rajonal. Status quo pengon përparimin e Kosovës dhe Serbisë në rrugën e tyre drejt Bashkimit Evropian (BE) dhe thjeshtë nuk është e qëndrueshme. Pas viteve të tëra të ngecjes ka ardhur koha që më në fund të përmbyllen konfliktet e viteve të 90-ta dhe të ofrohet një e ardhme e sigurtë dhe e begatshme për qytetarët e Kosovës dhe të Serbisë duke negociuar në mirëbesim një marrëveshje që mund ta mbështesin të dy palët.

Prandaj, i bëjmë thirrje Kosovës dhe Serbisë që menjëherë të rifillojnë dialogun e udhëhequr nga BE-ja dhe kërkojmë nga të dy palët të shmangin veprime që do të pengonin një marrëveshje përfundimtare, e cila është e nevojshme për të dy vendet për të arritur integrim më të madh euro-atlantik dhe përfitimet përcjellëse.

Ne jemi të gatshëm të forcojmë rolin tonë në këtë proces në përkrahje të Përfaqësuesit të Lartë të BE-së, por mund ta bëjmë një gjë të tillë vetëm kur ju të jepni shenja të gatishmërisë për kompromis, për heqjen e pengesave dhe rifillimin e bisedimeve. Për Kosovën, kjo nënkupton heqjen e taksave të vendosura ndaj Serbisë. Për Serbinë, kjo nënkupton ndërprerjen e fushatës për heqjen e njohjeve kundër Kosovës.

Ne dëshirojmë të shohim që njerëzit e Kosovës dhe të Serbisë të përfitojnë nga paqja e qëndrueshme dhe të kenë mundësi të ndërtojnë të ardhmen e tyre. Jemi të gatshëm të ndihmojmë në çfarëdo mënyre.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...