Pas shpërndarjes së Kuvendit, flet presidenti Thaçi dhe tregon kur do të ketë zgjedhje - Bota Sot
Pas shpërndarjes së Kuvendit, flet presidenti Thaçi dhe tregon kur do të ketë zgjedhje

Aktuale

Pas shpërndarjes së Kuvendit, flet presidenti Thaçi dhe tregon kur do të ketë zgjedhje

Nga: D.RR Më: 22 gusht 2019 Në ora: 14:11
Hashim Thaçi

Përmes një komunikate për media, zyra e presidencës ka njoftuar për deklaratën e presidentit Thaçi, pas shpërndarjes së Kuvendit, shkruan "Bota sot".

Ai thekson se do ta marr së shpejti vendimin për dekretimin e zgjedhjeve të parakohshme parlamentare në Republikën e Kosovës.

Deklarata e plotë:

Shpërndarja e sotme e Parlamentit të Republikës së Kosovës, përshpejton hapat e organizmit të zgjedhjeve të parakohshme parlamentare, pas dorëheqjes së kryeministrit të Kosovës dhe në mungesë të gatishmërisë së partive politike parlamentare për të krijuar një qeveri të re.

Tani është në interes të qytetarëve të Kosovës që pas një procesi zgjedhor demokratik të kemi sa më shpejt një qeveri funksionale dhe llogaridhënëse, e cila i përballon sfidat që na presin si shtet dhe shoqëri.

Brenda kompetencave të mia kushtetuese, ligjore dhe në përputhje të plotë me vendimin e sotëm të Kuvendit, së shpejti do të marr vendim për dekretimin e zgjedhjeve të parakohshme parlamentare në Republikën e Kosovës.

Këto zgjedhje duhet të jenë mirë të organizuara, profesionale, për të siguruar një proces fer, demokratik, që mundëson një monitorim të plotë të organizatave ndërkombëtare dhe atyre vendore.

Pavarësisht shpërndarjes së Parlamentit, Republika e Kosovës vazhdon t’i ketë institucionet funksionale dhe te qëndrueshme, duke garantuar vazhdimin e punës së institucioneve në përmbushjen e nevojave të qytetarëve të Kosovës.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...