Migjen Kelmendi thur lavde për Veselin dhe Thaçin: Kur kërcitën topat në Kosovë, nuk ikën

Aktuale

Migjen Kelmendi thur lavde për Veselin dhe Thaçin: Kur kërcitën topat në Kosovë, nuk ikën

Më: 7 shtator 2019 Në ora: 23:39
Migjen Kelmendi dhe Kadri Veseli

Ikona e muzikës rock, Migjen Kelmendi, që së fundmi u bë pjesë e PDK-së ka treguar lidhjen e tij me UÇK-në.

“Në vitet e 90’ta lëvizja paqësore që e udhëhoqi Ibrahim Rugova pati sukses shumë të madh pasi e ktheu vëmendjen e bashkësisë ndërkombëtare te populli shqiptar në Kosovë. Na prezantoi si popull i civilizuar që me mjete të civilizuar kërkon të arrijë qëllimet e veta politike”.

“Për fat të keq ajo u zgjat dhe u vonua. Në një aspekt u fitua shumë dhe në një aspekt tjetër mbetem duke pritur. Në ndërkohë, administrata e dhunshme e Millosheviqit arriti ta përthithë lëvizjen paqësorë dhe ta shndërrojë në argument të vetin dhe ta përdorë kundër nesh”.

Kelmendi në Zona Zgjedhore të Klan Kosovës ka treguar për eksperiencën e tij si gazetar në kohën e luftës në Kosovë.

“Unë isha i emëruar nga qeveria në ekzil që të jem kryeredaktori dhe shefi i ekipit të gazetarëve të televizionit të Prishtinës që vepronin në Prishtinë, por edhe e shfaqnim programin në dy orët e famshme të TVSH-së”.

“I gjetur në asi konteksti, kur u shfaq UÇK-ja ai ishte lajm”.

Kelmendi , që njihet për gjuhën e tij të drejtpërdrejtë, ka thënë se “kur kërsasin topat disa rrinë dhe disa ikin”.

“Kur kërsitën topat në Kosovë dhe kur u shfaq rreziku, Kadri Veseli dhe Hashim Thaçi nejtën dhe nuk ikën. Gati krejt gazetarët ikën  – u tutën prej sfidës, ikën prej lajmit dhe detyrës me dhanë lajmin”.

“Në një mënyrë, mbeta gati vetëm. Unë e organizova një ekip sepse ishte gazetari Nuhi Bytyqi që më  thoshte se ‘e kam një lidhje me ushtrinë andej’”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat