Dardan Velija: LDK dhe Vetëvendosje garojnë për të parin - Bota Sot
Dardan Velija: LDK dhe Vetëvendosje garojnë për të parin

Aktuale

Dardan Velija: LDK dhe Vetëvendosje garojnë për të parin

Më: 10 shtator 2019 Në ora: 00:55
Dardan Velija

Opinionisti Dardan Velija në Analiza Zgjedhore ka dhënë vlerësimet e tij lidhur me listat e partive politike dhe koalicioneve për zgjedhjet e 6 tetorit.

Velija tha se lista e LDK-së tregon për progresivitetin e kësaj partie.

“Kjo listë mund të shihet prej një perspektive që ka një progres serioz edhe në moshë edhe në pikëpamje. Ka një ngritje në listë të kandidatëve që elektorali i LDK-së i percepton si progresive dhe që mund të bëjnë një ndryshim ne vend”.

“Besoj që në dhjetëshen e parë e shohim qeverinë e Vjosa Osmanit nëse LDK-ja i fiton zgjedhjet”.

Sa i përket listës zgjedhore të PDK-së, Velijaj e vlerësoi largimin e personave me aktakuza.

“Largimi nga lista i personave me aktakuzë në kushtet aktuale është i mirë dhe është një hap në drejtimin e duhur. Sidoqoftë në këtë listë ka persona që sado që nuk kanë aktakuza nga insistucionet juridike tona, përfolen për afera të ndryshme”.

“Nëse PDK-ja do të jetë në opozitë me emrat që i ka në këtë liste, do të jetë shumë e fuqishme”.

Për AAK-PSD Velijaj tha se potencialisht mund ta konsiderojë qëllim final vendin e tretë, ndërsa për vendin e parë tha se garojnë LDK-ja me Vetëvendosjen.

Për këtë të fundit Velija tha se ka prurje goxha të mira dhe se është rikuperuar mirë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...