“Die Linke” në Gjermani përkrahë iniciativën e presidentit të Çekisë për tërheqjen e njohjës së Kosovës - Bota Sot
“Die Linke” në Gjermani përkrahë iniciativën e presidentit të Çekisë për tërheqjen e njohjës së Kosovës

Aktuale

“Die Linke” në Gjermani përkrahë iniciativën e presidentit të Çekisë për tërheqjen e njohjës së Kosovës

Më: 14 shtator 2019 Në ora: 12:20
Bundestagu gjerman

Në Çeki nuk gjeti kurrfarë përpjekje nisma e presidentit, Millosh Zeman, për të shqyrtuar heqjen e njohjes për Kosovën, por një parti e vogël e ekstremit të majtë në Bundestagun gjerman, ka dalë në përkrahje të idesë së presidentit çek.

“Die Linke”, thonë se e mirëpresin iniciativën e presidentit të Çekisë për tërheqjen e njohjes së pavarësisë së Republikës së Kosovës.

Në titullin e kësaj deklarate të lëshuar thuhet që “ Kosova qysh në fillim është themeluar duke thyer ligjin ndërkombëtar dhe nga kriminelët”.

Image

“Mirëpresim debatin e iniciuar nga presidenti i Çekisë për tërheqjen e njohjes për Kosovën. Kosova aktualisht nuk është njohur nga shumë anëtare të Kombeve të Bashkuara. Në dy vitet e fundit, dhjetëra shtete kanë tërhequr njohjen”, ka thënë Zaklin Nastic zëdhënëse e “Die Linke”.

Tutje në këtë shkrim thuhet se Kosova është ndarë nga Serbia si pasojë e luftës së NATO-së dhe se aktualisht qeveriset nga liderë “ që janë të përfshirë në krime të luftës”.

Zëdhënësja e kësaj partie Zeklin Nastiç, sipas saj presidenti çek ka të drejtë për vendimin po e shqyrton.

“Me të vërtetë, siç ka thënë Milosh Zeman, një shtet i tillë nuk mund të jetë pjesë e komunitetit demokratik”, ka përfunduar ndër të tjera Zaklin Nastiç e cila mbanë edhe postin e zëvendës presidentes të grupit parlamentar të Evropës gjermano-juglindore.” Ndryshe “Die Linke” nga 700 ulëse sa ka Bundestagu gjerman, ka vetëm 69 deputetë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...