Pse u harrua “Beteja e Madhe e Shtatorit” dhe Brigada 142 e UÇK-së? - Bota Sot
Pse u harrua “Beteja e Madhe e Shtatorit” dhe Brigada 142 e UÇK-së?

Aktuale

Pse u harrua “Beteja e Madhe e Shtatorit” dhe Brigada 142 e UÇK-së?

Nga: N.Sh Më: 23 shtator 2019 Në ora: 08:52
Ushtria Çlirimtare e Kosovës

Ushtria Çlirimtare e Kosovës, ka zhvilluar shumë beteja të fuqishme përballë okupatorit serbë.

Një ndër betejat e shumta është edhe ajo e Shtatorit. Mirëpo, kjo betejë sipas historianit Safet Hasani, i cili është edhe ish-ushtarë i Ushtrisë Çlirimtare të Kosovës, është harruar.

Hasani, përmes një postimi në Facebook, ka kujtuar 21 vjetorin e kësaj beteje, ku thotë se Brigada 142 u shndërruar simbol i rezistencës kundër forcave serbe.

Sipas tij, kjo betejë nuk përmendet fare, pasi ushtarët e kësaj brigade nuk vepruan për lavde, por për ta çliruar popullin shqiptar.

Lexojeni postimin e plotë:

21 vite më parë, ishte njëra ndër betejat më të ashpra kundër forcave serbe, e njohur si “Beteja e Madhe e Shtatorit”!

“Beteja e 22 Shtatorit” ishte padyshim njëra ndër operacionet më të ashpra nga forcat armike serbe kundër njësive të UÇK-së. Në këtë betejë, njësitë e UÇK-së, posaçërisht, brigada 142 u shndërrua simbol i rezistencës kundër forcave serbe.

Brigada 142, me të gjitha njësitë e saja u bë shkëmb i pathyeshëm, si dhe, mësim për njësitë e zonave tjera se si duhet veprohet. Beteja e 22 shtatorit, por edhe luftimet dhe betejat tjera të zhvilluara nga Brigada 142, sikur kanë mbetur në heshtje! Nuk përmenden fare!

Arsyeja është se, ushtarët e kësaj brigadë nuk vepruan për lavde, por, për ta çliruar popullin shqiptar dhe vendin. Dhe, nuk ishte qëllimi të rrahjegjoksit për dështime, por, vetëm të japet kontributi që na takon.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat
Sondazh Pas votimit të projektligjeve për shndërrimin e FSK-së në ushtri, a mund të ketë inskenime nga Serbia për një luftë të re në Ballkan?
Loading...