KQZ publikon rezultatet, këta janë deputetët e Kuvendit të Kosovës - Bota Sot
KQZ publikon rezultatet, këta janë deputetët e Kuvendit të Kosovës

Aktuale

KQZ publikon rezultatet, këta janë deputetët e Kuvendit të Kosovës

Nga: D.RR Më: 7 nëntor 2019 Në ora: 10:47
KQZ

KQZ ka publikuar rezultatet e kandidatëve që do të jenë deputetë të ardhshëm të Kuvendit të Kosovës, shkruan "Bota sot".

Njeriu më i votuar në Kosovë është Albin Kurti, me 183 mijë vota, ndërsa përcillet nga Vjosa Osmani me 176 mijë.

Në faqen zyrtare të KQZ-së, janë publikuar emrat dhe numri i votave që ka marrë secili kandidat për deputet.

Vetëvendosje ka marrë 32 deputetë, derisa LDK-ja 29.

Nisma Socialdemokrate me AKR-në e PD-në, mbetet përfundimisht janë Kuvendit të Kosovës.

Lista e plotë:

VV ka 32 deputetë

LDK ka 29 deputetë

PDK ka 25 deputetë

AAK-PSD ka 14 deputetë

Lista Serbe ka 10 deputetë

Koalicioni Vakat ka 2 deputetë

Kosova Demokratik Turk Partis 2

Partia Liberale Egjiptiane ka 1 deputet

Partia e Ashkalinjëve për Integrim 1 deputet

Partia Rome e Bashkuar e Kosovës 1 deputet

Nova Demokratska Stranka 1

Jedinstvena Granska Partija 1 deputet

Iniciativa e Re Demokratike e Kosovës 1 deputet

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat