Dëmtohet treni me të cilin iknin qytetarët nga vendlindja për shkak të gjenocidit serb - Bota Sot
Dëmtohet treni me të cilin iknin qytetarët nga vendlindja për shkak të gjenocidit serb

Aktuale

Dëmtohet treni me të cilin iknin qytetarët nga vendlindja për shkak të gjenocidit serb

Më: 16 nëntor 2019 Në ora: 16:49
Foto

Treni që barte kosovarët e larguar nga sistemi i dhunshëm serb ‘Bllaca 99’, ka filluar të dëmtohet.

Ai është një nga monumentet që dëshmon dhunën dhe gjenocidin e Serbisë që ka bërë në Kosovë.

‘Bllaca 99’ merrte kosovarët dhe i dërgonte në Maqedoninë e Veriut. Nga skenat që i kemi parë, kosovarët në mes të lotëve shkonin në tren.

Ky tren shërben si provë për të treguar vuajtje dhe është një copë e historisë së Kosovës.

Image
Image

 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat