Haradinaj: Qasja kërcënuese e partnerëve të koalicionit e çuditshme - Bota Sot
Haradinaj: Qasja kërcënuese e partnerëve të koalicionit e çuditshme

Aktuale

Haradinaj: Qasja kërcënuese e partnerëve të koalicionit e çuditshme

Më: 8 dhjetor 2019 Në ora: 15:30
Ramush Haradinaj

(E plotësuar) - Kryeministri në detyrë, Ramush Haradinaj, duke komentuar deklaratën e Albin Kurtit, se vendi mund të shkoi në zgjedhje në rast se dështon marrëveshja me LDK-në, ka thënë se ai duhet të bëj kujdes pasi i faturohet pazotësia për formimin e institucioneve.

Haradinaj i bëri këto komente në një konferencë për media, ku tha se nuk duhet të abuzohet me situatën në vend.

"Mendoj se nuk duhet me abuzu me situatën në vend. Një qasje e tillë imponuese ose kërcënuese që i dëgjojmë tek partnerët e koalicionit më duket e çuditshme, kushdo që është mandatar zyrtar duhet të bëjë kujdes sepse i faturohet pazotësia për me i kriju institucionet. Nuk mendoj se është drejtimi i duhur. Nuk është rregull me bo eksperiment", tha ai.

Haradinaj shtoi se nuk e kanë definuar rolin e tyre, nëse duanë të jenë indiferent.

"I kemi pikëpamjet tona, por duhet të bëjmë kalkulime për të mirën”, tha ai.

Haradinaj ka folur edhe për takimin e djeshëm të Xhelal Sveçlës dhe Marko Gjuriqit.

"Risi është vetëm situata me VV-në, sepse këta kanë deklaruar kundër tyre. Ata duhet të deklarohen për këtë", ka thënë Haradinaj.

Ai ka folur edhe për mohimin e masakrës së Reçakut, nga Vuçiq.

"Është tepër jo normal, mendoj që qytetarët e Kosovës, serbë duhet të bëjnë kujdes që të mos nivelohen në këtë. Kisha apeluar tek ta që të mos involvohen në këtë diskutim, sepse duhet të ndërmerren raste ligjore. Është e kundërligjshme deklarime të tilla”, tha ai.

Ai para mediave, sot ka folur edhe personat të cilat kanë ardhur në Kosovë, si të prekur nga tërmeti në Shqipëri, duke thënë se Kosova i ka hapur dyert dhe zemrat për banorët e Shqipërisë.

Haradinaj mes tjerash tha se tani në parkun invovativ në Prizren nga rreth 600, kanë mbetur 270 persona të cilët janë prekur nga tërmeti në Shqipëri.

"Ka qytetarë që dëshirojnë të kthehen por që hasin në vështirësi të transportit. Unë kam vendosur t’iu shkruaj letër të komunave, që t’u sigurohet transport për këta persona, -nëse hasin problem, ne ju japim përkrahke si nivel qendror" ka shtuar Haradinaj.

Haradinaj: Zvarritja e ligjit për paga, skenar i qëllimshëm

Haradinaj duke komentuar dërgimin e ligjit për paga, në Gjykatën Kushtetuse, tha se ai dyshon se zvarritja e këtij ligji është e qëllimshme dhe se është e pakuptueshme që të vonohet zbatimi i tij.

“E kam një dyshim se po bëhet me qëllim skenari i ligjeve të tjera, unë e kam një dilemë se është e qëllimshme kjo zhagitje, nëse ky ligj ka një të metë, ai mund të amandamentohet dhe nuk e kuptoj se pse s’bën ky ligj me fillu, por që të vonohet zbatimi i ligjit, është i pakuptueshëm prej anës time”.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat