Çamëria kërkon nga Albin Kurti ta zgjidhë edhe çështjen çame - Bota Sot
Çamëria kërkon nga Albin Kurti ta zgjidhë edhe çështjen çame

Aktuale

Çamëria kërkon nga Albin Kurti ta zgjidhë edhe çështjen çame

Nga: K.M Më: 10 dhjetor 2019 Në ora: 16:47
Atdhe Geci, zëdhënës i Republikës së Çamërisë në ekzil

Në kohën kur po pritet të formohet qeveria e Republikës së Kosovës dhe menjëherë pas ndërtimit të institucioneve, ajo të përballet me bisedimet me Serbinë, e që nuk pritet që të jenë aspak të lehta, një tjetër çështje me të cilën me gjasë do të duhet të merret qeveria e Albin Kurtit, do të jetë edhe çështja çame.

Sipas burimeve të “Bota sot” nga Zëdhënës i Presidencës së Republikës së Çamërisë në ekzil (e shpallur më 30 tetor 2016), ata kanë tre deputetë të tyre në përbërjen e re të kuvendit të Republikës së Kosovës. “Ne kemi tre deputet në përbërjen e re të kuvendit të Republikës së Kosovës të cilët do të punojnë që çështja çame të ecë përpara. Kërkojmë nga Albin Kurti që përfundimisht të merret me zgjidhjen e çështjes së Çamërisë, apo me 23 mijë e 500 kilometra katrore tokë shqiptare”.

Atdhe Geci, zyrtarë i Republikës së Çamërisë në ekzil, për “Bota sot” ka thënë se i ndjeri ish-Presidenti, I cili u vra muaj më parë, ka pasur kontakte direkte me Albin Kurti, por edhe presidenti i tanishëm, Ali Aliu menjëherë pas arritjes së marrëveshjes së koalicionit nga VV dhe LDK, do të kërkojë një takim me qeverinë në Kosovë.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat