Vetëvendosje nuk tërhiqet: Tash edhe Rexhep Selimi thotë se mund të shkarkohet Thaçi, për faktin se e fshehi një marrëveshje - Bota Sot
Vetëvendosje nuk tërhiqet: Tash edhe Rexhep Selimi thotë se mund të shkarkohet Thaçi, për faktin se e fshehi një marrëveshje

Aktuale

Vetëvendosje nuk tërhiqet: Tash edhe Rexhep Selimi thotë se mund të shkarkohet Thaçi, për faktin se e fshehi një marrëveshje

Më: 27 shkurt 2020 Në ora: 00:38
Rexhep Selimi

Shefi i Grupit Parlamentar të Vetëvendosjes, Rexhep Selimi ka thënë se po mundohen të kristalizojnë ndërmarrjen e presidentit Hashim Thaçi për ndarjen e Kosovës.

Ai thotë se shkarkimi i presidentit Thaçi mund të vijë si pasojë e fshehjes së një marrëveshje ndërkombëtare.

Kurti sot ka publikuar një marrëveshje të vitit 2013 ndërmjet Thaçit dhe NATO-n, me të cilën pretendon se presidenti ka bërë shkelje kushtetuese që në emër të Kosovës e barti te KFOR-i të drejtën absolute të vetos mbi të gjitha misionet e ardhshme të FSK-së në veri të Kosovës, për një periudhë të paafatizuar.

Paralajmërohet inicimi i procedurës për shkarkimin e Thaçit
“Shkarkimi i presidentit mund të vijë si pasojë e kësaj, por lajmi ka nisur me publikimin e një marrëveshje të Thaçit, i cili s’ka të bëjë me materien e marrëveshjes por ka të bëjë me arsyen se pse është dashur të mbahej një raport kaq i rëndësishëm sekret. Është folur por nuk është publikuar. Asnjëherë ky dokument nuk i është dorëzuar në mënyrë zyrtare Kuvendit dhe kryeministri sot thjesht i ka njoftuar deputetët për materien e saj”, ka thënë Selimi.

Ai thotë se Kurti sot nuk është deklaruar pro ose kundër kësaj marrëveshje, por ka folur vtëm për mos transparencën e Thaçit për një marrëveshje ndërkombëtare e cila do të duhej të sillej para deputetëve.

Sipas Selimit presidenti aktual ka shkelur tre ligje me anë të atij veprimi.

“Nuk kemi të bëjmë kundër ose për marrëveshjes, por shprehim shqetësimin për mbajtjen sekret të një marrëveshje të tillë ndërkombëtare. Edhe letërkëmbimi duhet të sillet në parlament. Presidentja Jahjaga e pat sjellë një letërkëmbim që ka pasur të bëjë me Gjykatën Speciale dhe ajo ishte votuar. Me këtë veprim të Thaçit janë shkelur tre ligje. Nuk lejojmë askënd të na keqinterpretojë rreth këtij publikimi”, u shpreh Selimi.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat