Lajçak nesër merr detyrën për dialogun Kosovë-Serbi - Bota Sot
Lajçak nesër merr detyrën për dialogun Kosovë-Serbi

Aktuale

Lajçak nesër merr detyrën për dialogun Kosovë-Serbi

Më: 1 prill 2020 Në ora: 09:09
Miroslav Lajçak

Miroslav Lajçak pritet që nesër ta marrë pozitën e Përfaqësuesit Special të Bashkimit Evropian për dialogun Kosovë-Serbi dhe Ballkanin Perëndimor.

Ish ministri i Jashtëm i Sllovakisë edhe zyrtarisht me 2 prill do ta ketë këtë post. Kësisoj, udhëheqës i dialogut do të jetë për një periudhë një vjeçare.

Ambasadorët e BE-së pritet të japin dritën e tyre të gjelbër për emërimin e tij.

Vlen të theksohet se Lajçak, i cili u propozua për këtë post nga shefi i politikës së jashtme të BE-së Josep Borrell, u tërhoq si ministër i Jashtëm i Sllovakisë. Ai këtë detyrë e kishte ushtruar në një periudhë tetëvjeçare.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat