Intervistimi i Thaçit është duke vazhduar - Bota Sot
Intervistimi i Thaçit është duke vazhduar

Aktuale

Intervistimi i Thaçit është duke vazhduar

Më: 13 korrik 2020 Në ora: 18:39
Hashim Thaçi

Gazetari i Deutsche Welle, Bahri Cani, i cili është duke përcjellur intervistimin e Presidentit Hashim Thaçi nga Prokuroria e Specializuar në Hagë.

Cani bën të ditur se intervistimi i Thaçit ka filluar në ora 13:00 dhe është duke vazhduar ende.

“Gjendem para hyrjes së Gjykatës Speciale prej ku ka hyrë presidenti i Kosovës në ora 13:00 dhe ende nuk ka përfunduar intervistimi, orari i punës zgjatë deri në ora 17:00 mirëpo ende nuk kemi ndonjë informacion – jemi në pritje”.

“Në fillim ishte diskutim rreth mbrojtjes së presidentit Thaçi, sipas gjitha gjasave Thaçi ka vendosur të mos mbrohet në heshtje edhe ne po presim të shohim se si ka kaluar dita e parë”.

Cani ka folur edhe për adresimin e Thaçit në media para hyrjes në intervistim.

“Mesazhi i tij (Thaçit) nuk ishte për opinionin e Kosovës por për opinionin ndërkombëtarë duke treguar për luftën që ka bërë për Kosovën dhe se askush nuk mund ta rishkruajë historinë”.

“Sa i përket dukjes së tij nuk ishte dukja më e mirë dhe më e bindshme e tij – por si thash mesazhi i tij ishte për opinionin ndërkombëtarë”, deklaroi Cani.

Cani mes tjerash tregoi se interesimi i mediave nga Kosova e Serbia ishte i vogël.

“Ka pasur njerëz që kanë ardhur nga Belgjika, Holanda dhe vende të ndryshme – por nuk ka qenë mbështetje shume e madhe pasi kanë qenë pak të pranishëm”.

“Ajo që është interesant është se nga Kosova ka pak media por edhe nga pala serbe ka pak media teksa shumica e mediave janë ndërkombëtare. Janë rreth 15-20 media ndërkombëtare që janë duke përcjellur këtë ngjarje”.

Cani mes tjerash nga Haga tregoi se me aq sa dinë tri aktakuza janë dorëzuar dhe pritet që të konfirmohen.

Cani po ashtu deklaroi se në proceset juridike nuk sheh politikë veçse publikimi i aktakuzës është paksa i çuditshëm.

“Parimisht në proceset juridike nuk shoh politikë, por është një koiqidenxë e çuditshme që Prokuroria e publikoi aktakuzën pa e konfirmuar Gjykata pikërisht dy ditë para nisjes në Washington”.

“Unë dua të besojë që Gjykata Speaciale nuk i lejon vetës të politizohet nga askush”, deklaroi Cani.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat