Zgjidhet dilema e Xhavit Halitit, rikandidon përsëri për PDK-në

Aktuale

Zgjidhet dilema e Xhavit Halitit, rikandidon përsëri për PDK-në

Më: 16 janar 2021 Në ora: 19:49
Xhavit Haliti

Xhavit Haliti i ka dhënë fund dilemave, se a do të jetë pjesë e listës për deputet të Parlamentit të Kosovës.

Njëri prej themeluesve të Partisë Demokratike të Kosovës, Xhavit Haliti, që nga themelimi i Kuvendit të Republikës së Kosovës ka qenë pjesë e legjislativit dhe akter i gjitha zhvillimeve në Kosovë. Në zgjedhjet e fundit ai nuk kishte arritur të marr votat e nevojshme për një ulëse në parlament.

PDK-ja ka publikuar listën e kandidatëve dhe emri i Halitit ndodhët në listë, me numër 7.

Haliti gjatë viteve 1987–1999 ishte anëtar i Kryesisë së LPK-së. Në vitin 1993 ishte bashkëthemelues i UÇK-së. Gjatë viteve 1993-1999 ishte anëtar i SHP të UÇK-së. Që nga viti 1999 është anëtar i Kryesisë së PDK-së.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat