Dallimet e dhjetëshes së PDK’së sivjet dhe në zgjedhjet e kaluara

Aktuale

Dallimet e dhjetëshes së PDK’së sivjet dhe në zgjedhjet e kaluara

Më: 16 janar 2021 Në ora: 21:37
Kadri Veseli dhe Enver Hoxhaj

PDK’ja përdallim nga viti 2019, në këto zgjedhje do të shkojë pa kryetarin e saj, Kadri Veselin. Zëvendësi i tij, Enver Hoxhaj, në dhjetëshen e këtyre zgjedhje ka bërë disa ndryshime.

Në vitin 2019, menjëherë pas Veselit, në listë vinte Hajredin Kuqi. Nërkohë në këto zgjedhje, Kuqi ka vendosur të mos kandidojë për deputet. Numrin e tij, në listën e Enver Hoxhajt e bart Uran Ismaili.

Numrin tre në listë e mban Eliza Hoxhaj, njëjtë si në zgjedhjet e 2019.

Numrin e Enver Hoxhajt në vitin 2019 tash e mban Bedri Hamza, i përfolur si kandidat i mundshëm për kryeministër nga PDK’ja.

Në vitin 2019, numrin 5 në PDK e mori Valon Murati, i cili cuditërisht nuk u zgjodh deputet. Ndërsa në këto zgjedhje këtë numër do ta mbajë Memli Krasniqi.

Besa Ismaili Ahmeti e cila mbante numrin 6 në zgjedhjet e kaluara, këtë vit ka mbetur jashtë dhjetëshes së PDK’së. Këtë numër e mban mbesa e Hashim Thaçit – Evgjeni Thaci Dragusha.

Xhavit Haliti i cili nuk ishte kandiduar fare në zgjedhjet e kaluara, këtë vit mban numrin 7.

Numrin tetë të Bedri Hamzës në zgjedhjet e kaluara e mban Bajrush Xhemajli.

Numrin nëntë në këto zgjedhje e mban Blerta Deliu Kodra, njëjtë si në zgjedhjet e tjera.

Ndërkohë numri dhjetë i zgjedhjeve të kaluara, Uran Ismaili, në këto zgjedhje është menjëherë pas Enver Hoxhajt, pra bart numrin dy.

Dhjetëshja e PDK’së në këto zgjedhje.

Image

Dhjetëshja e PDK’së në zgjedhjet e kaluara.

Image
Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat