Këta janë 15 deputetët e LDK-së që fituan ulëse në Kuvend më 14 shkurt

Aktuale

Këta janë 15 deputetët e LDK-së që fituan ulëse në Kuvend më 14 shkurt

Më: 3 mars 2021 Në ora: 22:32
LDK

Avdullah Hoti si bartës i listës së LDK-së në zgjedhjet e 14 shkurtit dhe kandidat për kryeministër, pasuar nga Kujtim Shala, Lumir Abdixhiku, Anton Quni e Armend Zemaj janë 5 më të votuarit në partinë e Isa Mustafës.

Media ka siguruar listën e rezultateve të votave të kandidatëve të LDK-së, të zgjedhjeve të 14 shkurtit, që partinë e Isa Mustafes e nxorën të 3-ten më radhë, më vetëm 15 deputetë.

Në rezultatet e siguruara, nuk janë të procesuara votat e diasporës, numërimi i të cilave ka përfunduar para pak orësh.

Avdullah Hotit deri më tani i janë numëruar mbi 60 mijë vota, pasuar nga Kujtim Shala me mbi 30 mijë vota, që ka lënë pas Lumir Abdixhikun që ka gjithsej 24 mijë e 241 vota të llogaritura, pa u përfshirë ato të diasporës, numërimi i të cilave ka përfunduar para pak orësh.

Anton Quni është deputeti i 4 i LDK-së që ka fituar mandat tjetër në Kuvend, pasuar nga ministri në detyrë i Shëndetësisë Armend Zemaj, që e përmbyll 5-shen më të votuar në LDK. Të dyve këtyre deri më tani u janë procesuar mbi 13 mijë vota.

Pas tyre ndodhet me vota ish-ministrja e Financave Hykmete Bajrami, që mandatin pir deputete e fiton pa kuotë gjinore, për dallim nga gruaja e dytë më e votuar në LDK Marigona Geci, vajza e ish-deputetit Gani Geci.

Sipas këtyre rezultateve, grupi parlamentar i LDK-së, që në zgjedhjet fitoi vetëm 12,6% të votave, përkthyer në mandate për deputet 15 sosh, do të duket kështu:

1. Avdullah Hoti
2. Kujtim Shala
3. Lumir Abdixhiku
4. Anton Quni
5. Armend Zemaj
6. Hykmete Bajrami
7. Agim Veliu,
8. Behgjet Pacolli
9. Arben Gashi,
10. Besian Mustafa –
11. Driton Selmani
12. Marigona Geci
13. Vlora Dumoshi
14. Valentina Bunjaku-Rexhepi
15. Lirije Kajtazi

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat