Ish-gjyqtari i EULEX-it për skandalin e Lajçakut: BE nuk e njeh Republikën e Kosovës

Aktuale

Ish-gjyqtari i EULEX-it për skandalin e Lajçakut: BE nuk e njeh Republikën e Kosovës

Më: 16 prill 2021 Në ora: 18:51
Malcolm Simmons

Ish-kryetari i gjyqtarëve të EULEX-it, Malcolm Simmons ka reaguar ashpër ndaj veprimeve të emisarit të BE-së për dialogun, Miroslav Lajçak, i cili përpos skandalit me hartën, dje në postimin njoftues për bisedën që pati me Besnik Bislimin, aktualisht zv/kryeministër, nuk e përmendi fare Kosovën.

Me anë të një postimi në Facebook, Simmons ka thënë se ai personalisht nuk kujton ndonjë zyrtar të lartë evropian që Kosovës i është referuar “Republikë”.

Madje ka thënë se për këtë ka arsye, dhe ajo është se BE-ja nuk e njeh Republikën e Kosovës.

“Unë nuk kujtoj ndonjë diplomat të lartë të BE-së që i referohej ‘Republikës së Kosovës’ dhe ka një arsye: BE nuk e njeh Republikën e Kosovës”, ka shkruar ai.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat